Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... inchidere societate suspendata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

inchidere societate suspendata

Buna seara!
Am suspendat societatea 3 ani din 01.06.2010 pana in 01.06.2013.
-Nu are regim derogatoriu pentru ca are datorii la stat cam 6000ron.
-Are mijloace fixe (neamortizate integral) ;
-Are la zi intocmite situatiile financiare (declaratii , bilant);
-Din 01.03.2013 nu mai are dovada de spatiu ( proprietarul a vandut spatiul, desi era un contract de inchiriere);
Intrebare: care ar fi drumul cel mai scurt (si mai economic) catre o lichidare si o radiere firma? Pot invoca la ONRC lipsa spatiu si solicita radiere?
Mentionez ca datoria de 6000 ron nu contine "stopaje":justcuz: ci doar datorii de pe vremea lui Boc(forfetar cu dobanzi, accesorii, etc-acadele ANAF:clapping:)
BTW solutia insolventa cu faliment mi se pare cam greoaie:wave:
Va multumesc!
Obtineti certificat fiscal fara datorii si urmati procedura dizolvarii si radierii simultane .
Ideea este ca nu am activitate si nici alte resurse din care sa achit cei 6000 ron, astfel ca nu pot obtine un certificat fiscal fara datorii.
Pentru a dizolva, lichida si radia o societate com. la ONRC , nu trebuie sa existe datorii catre creditori si nici catre bugetul de stat.

Daca nu se obtine certificat fiscal pe zero/fara datorii nu se poate inchide firma.

De asemenea impozitul forfetar cu accesoriile aferente sunt datorii, iar majorarile si penalitatile de intarziere curg in continuare la suma de 6000 ron.