avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... inchidere societate suspendata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

inchidere societate suspendata

Buna seara!
Am suspendat societatea 3 ani din 01.06.2010 pana in 01.06.2013.
-Nu are regim derogatoriu pentru ca are datorii la stat cam 6000ron.
-Are mijloace fixe (neamortizate integral) ;
-Are la zi intocmite situatiile financiare (declaratii , bilant);
-Din 01.03.2013 nu mai are dovada de spatiu ( proprietarul a vandut spatiul, desi era un contract de inchiriere);
Intrebare: care ar fi drumul cel mai scurt (si mai economic) catre o lichidare si o radiere firma? Pot invoca la ONRC lipsa spatiu si solicita radiere?
Mentionez ca datoria de 6000 ron nu contine "stopaje":justcuz: ci doar datorii de pe vremea lui Boc(forfetar cu dobanzi, accesorii, etc-acadele ANAF:clapping:)
BTW solutia insolventa cu faliment mi se pare cam greoaie:wave:
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters258151 , utilizator 18:23, 20 Aprilie 2013
Obtineti certificat fiscal fara datorii si urmati procedura dizolvarii si radierii simultane .
Ideea este ca nu am activitate si nici alte resurse din care sa achit cei 6000 ron, astfel ca nu pot obtine un certificat fiscal fara datorii.
Pentru a dizolva, lichida si radia o societate com. la ONRC , nu trebuie sa existe datorii catre creditori si nici catre bugetul de stat.

Daca nu se obtine certificat fiscal pe zero/fara datorii nu se poate inchide firma.

De asemenea impozitul forfetar cu accesoriile aferente sunt datorii, iar majorarile si penalitatile de intarziere curg in continuare la suma de 6000 ron.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata taxei forfetare coroana regala coroana regala Buna ziua, As dori sa stiu ce s-ar intampla daca nu platesc taxa forfetara pe acest an?Am o firma dizolvata prin hotarare judecatoreasca din cauza nedepunerii ... (vezi toată discuția)
Radiere firma bandi2 bandi2 buna,am avut si eu un magazin mic de naturiste,am suspendat activitatea acum 3 ani,si am regim derogatoriu,deci nu am datorii la stat.bilantul depune contabi;a ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar pentru firma dizolvata juridic de onrc anterior 2009? mihailus mihailus Prezint situatia critica a unei firme in speranta ca voi obtine informatii ce ma vor ajuta pentru identificarea solutiei optime atat mie cat si, probabil, ... (vezi toată discuția)