Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez cand nu ne intelegem privind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez cand nu ne intelegem privind succesiunea

Buna ziua, as dori sa va intreb cum sa procedez deoarece tatal meu a decedat in 25.06.2013 si se apropie anul si noi urmasii adica : mama mea eu si sora mea nu am facut succesiunea.dupa tata. Sora mea nu doreste sa imparta cu noi absolut nimic adica nu vrea sa ne accepte si pe noi la mostenire. Ea locuieste in apartamentul parintilor mei de 3 camere fiind necasatorita si neavand copii.(are 45 ani).Ii face viata un calvar mamei mele deoarece ii vorbeste foarte urat si doreste sa o dea afara din casa spunand ca doar ea are dreptul la mostenire si ca eu nu sunt copilul tatalui meu. Nu stiu cum sa procedez deoarece eu am fost la un notariat dorind sa fac o cerere de acceptare a succesiunii (timpul a trecut si se implineste anul) si mi s-a spus ca daca noi nu ne intelegem sa ma adresez la judecatorie .Ce sa fac? Mentionez ca toate actele originale se afla la sora mea.Ar tebui sa ma adresez judecatoriei pana la implinirea termenului de 1 an sau se poate si dupa aceea?Va multumesc anticipat .
eec, utilizator
Se poate si dupa un an. Numai ca dupa un an, se vor achita taxe mai mari la stat pt. succesiune. Nu va lasati intimidata si aparati-va drepturile.
2 ani era. Daca nu o faceti amiabil, oricum nu mai prindeti termenul.

Pana se face anul insa e musai sa mergeti sa dati o declaratie notariala ca acceptati mostenirea si dv. si mama dv.
Apoi mergeti la un avocat, daca nu va intelegeti, n-aveti ce face. Poate merge totusi cu o notificare, ca altfel cheltuiti toti mai mult.