Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire timbrul de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire timbrul de mediu

As dori daca se poate lamuriri despre scutirea la timbrul de mediu, cine are dreptul, pe numele cui se intocmesc actele si cine este imputernicit pt aceasta, ce conditii si proceduri, etc.
Va multumesc mult
Autovehiculele şi categoriile de persoane scutite de la plata timbrului de mediu la înmatriculare sunt:

-autovehicule Euro 6, maşinile electrice şi maşinile hibrid;

- autoturismele şi autovehiculele aparţinând misiunilor diplomatice, oficiilor consulare şi membrilor acestora, precum şi altor organizaţii şi persoane străine cu statut diplomatic, care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul României;

- autoturismele persoanelor cu un handicap stabilit prin legea nr. 448/2006. Scutirea se face pentru un singur autovehicul achiziţionat în decurs de 5 ani pe numele persoanei cu handicap;

- autovehiculele Forţelor Armate, Forţelor de Securitate, de Poliţie, Jandarmerie, Poliţie de Frontieră, Pompieri şi descarcerare;

- ambulanţe;

- autovehiculele istorice;

- autovehiculele intrate potrivit legii în autoritatea privată a statului acordate cu titlu gratuit sau confiscate;

- autovehiculele acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;

- autovehiculele destinate competiţiilor sportive;

- autovehiculele dobândite prin moştenire în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de doi ani de la data deschiderii succesiunii;

- autovehiculele dobândite prin partaj.