Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu

Am o intrebare daca ma puteti ajuta..In februarie m-am angajat la un serviciu, pe 25 august o sa am jumatate de an de cind lucrez, pe 26 august pot deja sa imi iau concediu de 2 saptamini sau 4 sapt ?care e procedura?..merci.
CO il veti lua conform programarii interne din firma. Nu exista o perioada minima de lucru dupa trecerea careia sa puteti solicita CO. Se poate solicita oricand daca nu s-a intocmit program CO.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Procedura ar fi urmatoarea :
- salariatul completeaza cererea prin care solicita efectuarea unui numar de .... zile din concediul de odihna.
- cererea de efectuare a concediului trebuie sa fie avizata de seful de birou sau serviciu si inregistrata la registratura unitatii.
- registratura inainteaza spre aprobare conduceriii solicitarea de acordare a concediului de odihna .
- conducerea aproba/respinge solicitarea de acordare a concediului de odihna si o repartizeaza biroului resurse uname pentru plata indemnizatiei de concediu.

In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
daca o sa am numai jumate de an lucrat pot sa imi iau concediu 4 saptamini sau numai 2?..eu asa inteleg ca daca imi iau 4 saptamini trebuie sa mai lucrez la ei inca jumate de an ca sa fie intr-un an 4 saptamini concediu. sau cum?
Daca lucrati jumatate de an, atunci vi se cuvin doar jumatate din numarul de zile de CO mentionate in c.i.m. pentru un an calendaristic.