avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua. As dori sa stiu urmatoarele lucruri dintr-o situatie in care tatal copilului (necasatorit cu mama), cadru militar, doreste sa intre in concediu de crestere a copilului:
- daca se efectueaza ancheta sociala de catre dgaspc pentru verificarea conditiilor de crestere a copilului (pt. ca parintii nu sunt casatoriti);
- daca indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza in functie de valoarea salariului (brut sau net), valoarea chiriei, valoarea normei de hrana(care, am inteles, nu este impozabila);
- daca in valoarea maxima a indemnizatiei intra si venitul neimpozabil (gen, norma hrana) ori acest venit se adauga valorii maxime permisa de lege;
- daca e obligatoriu sa opteze pentru 2 ani ccc de la inceput ori poate sa prelungeasca dupa un an.
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 12 Mai 2014
Lacrami0ara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lacrami0ara , utilizator 12:49, 11 Iunie 2014
Multumesc. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu paternal silvia99 silvia99 va rog frumos: ce e pro/contra legat de intrare in concediu paternal (salariat cu vechime 10 ani in firma, 750 lei brutul). care e per maxima/minima de a ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tatal copilului vioreltudorascu vioreltudorascu Buna ziua Ce vechime trebuie sa am ca si angajat ca sa pot beneficia de concediu de paternitate? (vezi toată discuția)
Indemnizatia de ccc mitid84 mitid84 Buna ziua. va rog sa-mi spuneti si mie cu cat se plateste primul an de crestere copil si anul al 2lea de crestere copil. In al doilea an este o suma fixa ... (vezi toată discuția)