Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua. As dori sa stiu urmatoarele lucruri dintr-o situatie in care tatal copilului (necasatorit cu mama), cadru militar, doreste sa intre in concediu de crestere a copilului:
- daca se efectueaza ancheta sociala de catre dgaspc pentru verificarea conditiilor de crestere a copilului (pt. ca parintii nu sunt casatoriti);
- daca indemnizatia de crestere a copilului se calculeaza in functie de valoarea salariului (brut sau net), valoarea chiriei, valoarea normei de hrana(care, am inteles, nu este impozabila);
- daca in valoarea maxima a indemnizatiei intra si venitul neimpozabil (gen, norma hrana) ori acest venit se adauga valorii maxime permisa de lege;
- daca e obligatoriu sa opteze pentru 2 ani ccc de la inceput ori poate sa prelungeasca dupa un an.
Multumesc!
Lacrami0ara, utilizator
Multumesc. :)