Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Traversare neregulamentara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Traversare neregulamentara

Buna ziua! am si eu o intrebare : ce se intampla daca nu platesc timp de un an o amenda pentru traversare neregulamentara?
Puteti fi obligata la plata, vi se infiinteaza poprire pe salariu daca aveti.
Mentionez ca nu lucrez iar aceasta amenda a fost data acum un an,iar astazi am aflat ca ea este stipulata la primarie..sincer,nu mai inteleg nimic..cam care ar fi valoarea ei in momentul de fata si ce se intampla mai exact daca nu o platesc?..vine la impozitul casei cumva?
Nu are legatura cu impozitul, insa creditorul e acelasi. Candva va veti angaja.. termenul de prescriptie e de 5 ani numarati din anul urmator datei pv-ului. Cert e ca nu veti scapa fara s-o platiti.
am inteles..si la ce valoare a ajuns daca initial era vorba de 75 de lei?

Eu am domiciliu undeva la tara si din cate stiu toate amenzile neplatite se adauga taxei de impozit..am avut parte de o situatie asemanatoare si amenda s-a alaturat taxei de impozit..

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Amenzile nu sunt purtatoare de penalitati, deci a ramas la aceeasi valoare.
Nu se alatura doamna, apare la rol- impozit atat, amenda atat, nu se amesteca.
gi-jane2, moderator