Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Este corect sa aplic taxare inversa import Austria ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Este corect sa aplic taxare inversa import Austria ?

Am primit de la un furnizor din Austria,cu cod valid de TVA, panouri fotovoltaice.
Factura emisa nu are TVA.
Este corect sa aplic taxarea inversa la momntul la care inregistrez factura?
declar in 390?
depun declaratia intrastat?

Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Aplica taxare inversa la momentul inregistrarii si faceti si declaratia 390.
Pentru intrastat faceti declaratia daca valoarea facturii este mai mare 500.000 lei.