Forum Discuţii juridice Executare silită Divort, bun comun, credit
Discuție deschisă în Executare silită

Divort, bun comun, credit

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in rezolvarea unei spetze:
Un cuplu a achizitionat acum 5 ani un credit ipotecar pentru cumparare apartament. La acea data doar sotul avea servici, sotia fiind casnica. Acum un an, cei doi au divortat, dar fara sa instituie impartirea bunurilor prin partaj, sotul ramanand in apartament. De 2-3 luni ex-sotul nu mai plateste ratele la credit, iar banca vrea sa puna oprire si pe salariul ex-sotiei.
Intrebarea este: cum poate sotia sa evite punerea opririi salariale?
De mentionat ca sotia nu mai doreste nimic din acel apartament.

Multumesc.
bruneng, utilizator
sa mergeti la banca si sa va sustineti situatia asa cum ne-ati spus-o si noua mai sus
Daca sotia este codebitor sau girant alaturi de fostul sot, atunci banca este in drept sa urmareasca veniturile ambilor.

Sotia nu va putea sa evite acest lucru decat eventual prin vanzarea imobilului si achitarea creditului, daca suma astfel obtinuta acopera datoria.

Ceea ce plateste pt sot va putea fi scazut din partea cuvenita acestuia.