Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei de urmas

Mama mea are pensie de urmas (la limita de varsta), din 1998, dupa sotul decedat .Aceasta pensie se recalculeaza?
Daca se reclaculeaza pensia care a stat la baza pensiei de urmas atunci si aceasta din urma se modifica procentual
oprea_rodica68 a scris:
Mama mea are pensie de urmas (la limita de varsta), din 1998, dupa sotul decedat .Aceasta pensie se recalculeaza?

Drepturile de pensie de urmas trebuiau recalculate in 2005, conform OUG nr. 4/2005. Atat si nimic mai mult intrucat sustinatorul este decedat iar drepturile de pensie sunt drepturi intuitu personae.

Sau, pe romaneste spus, pensiile persoanelor decedate nu se recalculeaza intrucat... decedatul ar trebui sa depuna o cerere (numai modificarea punctajului mediu anual al sustinatorului decedat modifica si cuantumul pensiei de urmas).

ART. 1 - OUG nr. 4/2005
Pensiile din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, stabilite în baza legislaţiei în vigoare anterior datei de 1 aprilie 2001, se recalculează în condiţiile prevăzute de prezenta ordonanţa de urgenta.