Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune in instanta? sau altceva?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune in instanta? sau altceva?

tatal meu a murit si suntem 3 frati si vaduva sa ca si mostenitori.
Avand in vedere ca la mijloc este vorba de 2 imobile si un teren , aflate si in alte localitati decat in cea de ultim domiciliu, cum este indicat sa se procedeze pt a nu cheltui cu drumuri si notari?
Vreun avocat din Deva pe forum?
Se poate ca in aceeasi actiune vaduva sa lase cota ei cui doreste?
Ca mostenitori depuneti la orice notar declaratie de acceptarea succesiunii . Daca exista neintelegeri intre mostenitori, se va dezbate succesiunea prin instanta . Daca nu ati facut nimic pentru acceptarea succesiunii exprese sau tacite in termen de 6 luni de la deces sunteti considerati renuntatori. Puteti imputernici unul din frati sa se ocupe de succesiune , sa angajeze avocat etc ,.
Depinde de data decesului, termenul de acceptare e un an astazi.