Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces Verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces Verbal

Salutare,
am intrebare in legatura cu o amenda rutiera pe care ma contestat-o...

Care lege spune ca daca in cazul in care contravenientul nu semneaza procesul verbal sau nu este la fata locului, si daca agentul de politie nu a solicitat un martor asistent sa semneze, acel proces verbal este nelegal intocmit?
Nici o lege nu spune asta .
Legea contraventiilor spune ca in cazul in care contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurări, care trebuie să fie confirmate de cel puţin un martor.
Iar ,in lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod.