Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este statutul salariatului contractual?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este statutul salariatului contractual?

ex.
lucrez la o institutie ce se ocupa de tinerii cu necesitati socio-educationale speciale(centru rezidential de tip familial)
sunt incadrat pe postul de inspector de specialitate(calificarile mele fiind net superioare postului)
statutul meu este de salariat contractual in timp ce majoritatea "salariatilor de birou" sunt cu statut de functionar public
intrebarea este de ce eu care muncesc direct cu tanarul nu beneficiez de acest statut si daca este normal...
Legea nr. 188 din 8 decembrie 1999 (*republicată*)
ART. 2
(1) Funcţia publică reprezintă ansamblul atribuţiilor şi responsabilităţilor, stabilite în temeiul legii, în scopul realizării prerogativelor de putere publică de către administraţia publică centrală, administraţia publică locală şi autorităţile administrative autonome.
(3) Activităţile desfăşurate de funcţionarii publici, care implică exercitarea prerogativelor de putere publică, sunt următoarele:
a) punerea în executare a legilor şi a celorlalte acte normative;
b) elaborarea proiectelor de acte normative şi a altor reglementări specifice autorităţii sau instituţiei publice, precum şi asigurarea avizării acestora;
c) elaborarea proiectelor politicilor şi strategiilor, a programelor, a studiilor, analizelor şi statisticilor necesare realizării şi implementării politicilor publice, precum şi a documentaţiei necesare executării legilor, în vederea realizării competenţei autorităţii sau instituţiei publice;
d) consilierea, controlul şi auditul public intern;
e) gestionarea resurselor umane şi a resurselor financiare;
f) colectarea creanţelor bugetare;
g) reprezentarea intereselor autorităţii sau instituţiei publice în raporturile acesteia cu persoane fizice sau juridice de drept public sau privat, din ţară şi străinătate, în limita competenţelor stabilite de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice, precum şi reprezentarea în justiţie a autorităţii sau instituţiei publice în care îşi desfăşoară activitatea;
h) realizarea de activităţi în conformitate cu strategia de informatizare a administraţiei publice.
Daca puteti dovedi ca indepliniti vreo atributie mentionata mai sus solicitati transformarea in functia publica.