avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220 pentru PFA inceput in 2013 ??
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220 pentru PFA inceput in 2013 ??

Un PFA deschis in ultimele luni ale lui 2013, activitate pe servicii de consultanta, cand trebuie sa depuna declaratia 220? In ianuarie, in mai? Depune si declaratia 200?

Impozitele se achita dupa depunerea D220 si primirea deciziei de impunere? Exista penalizari si dobanzi?
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 14:20, 18 Mai 2014
220 trebuia depusa imediat dupa constituire pentru estimat; acum se depune 200 pentru realizat. 220 se mai depune in anii urmatori doar daca exista variatii semnificative pe estimat.
Pentru nedepunerea declaratiilor nu am mai auzit de amenzi, dar nu trebuie sa neglijezi aspectul...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum fac sa cer la anaf recalcularea platilor anticipate pentru 2017? ContSters339305 ContSters339305 Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015. Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii pfa traducator sonia1978 sonia1978 Buna ziua, Sunt traducator PFA, inregistrat la Adm. Financiara, in sistem real, neplatitor de TVA. Anul trecut in luna ianuarie am depus la Adm. Financiara ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)