Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220 pentru PFA inceput in 2013 ??
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220 pentru PFA inceput in 2013 ??

Un PFA deschis in ultimele luni ale lui 2013, activitate pe servicii de consultanta, cand trebuie sa depuna declaratia 220? In ianuarie, in mai? Depune si declaratia 200?

Impozitele se achita dupa depunerea D220 si primirea deciziei de impunere? Exista penalizari si dobanzi?
220 trebuia depusa imediat dupa constituire pentru estimat; acum se depune 200 pentru realizat. 220 se mai depune in anii urmatori doar daca exista variatii semnificative pe estimat.
Pentru nedepunerea declaratiilor nu am mai auzit de amenzi, dar nu trebuie sa neglijezi aspectul...