Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aplicarea art 320^1
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aplicarea art 320^1

va rog sa ma lamuriti daca se poate aplica art 320^1 cpp conform deciziei curtii constitutionale nr 1470/2011 prin cale de atac extraordinara, mai exact revizuire , in cazul unei sentinte de omor deosebit de grav art 174-176 cp, intrucat dispozitiile art 320^1 alin 7 nu permitea aplicarea art 320 infractiunilor carea aveau incadrarea cu detentie pe viata. cu deosebita consideratie va multumesc pt raspuns ..... Cu stima iulia47
320^1 era pe legea veche.
Nu am inteles exact ce vreti.
doresc sa formulez o cerere de revizuire a dosarului in temeiul art 453 alin 1 litera f NCPP ca sa beneficieze de art 320^1 CPP din 1969 intrucat prevederea legala a fost introdusa in codul de procedura abia dupa anul 2010, vreau sa invoc decizia curtii constitutionale nr 1470 din 8.11.2011 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate al dispozitiilor art 320^1 CPP , intrun caz de omor deosebit de grav art 174-176 CP(vechiul cod penal), intrucat prevederile art 320^1 alin 7 nu permitea aplicarea art 320^1 si la infractiuni care prevedeau detentiunea pe viata. va rog sa imi spuneti daca aceasta decizie al curtii constitutionale permite aplicarea prin revizuire, si daca aceasta cerere este admisibila. cu respect iulia47
CC a stabilit prin decizia de care pomeniti ca dispozitiile art.320^1 din fostul Cod de procedura penala sunt neconstitutionale in masura in care inlatura aplicarea legii penale mai favorabile, este vorba de cu totul altceva, nu vad legatura pe care o faceti dvs.
Da, asa cum s-a aratat mai sus nu va ajuta in cazul dvs.
Referirea dvs. viza revizuirea iar CCR a permis aplicarea legii pana la o pedeapsa definitiva.
Puteti incerca dar nu cred ca veti reusi nimic.