Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva prestari servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva prestari servicii

buna ziua!

Ma confront cu urmatoare problema:
sunt o firrma de productie incalatamimnte, si am urmatoarea neclaritate:
O firma A din Italia , trimite spre prelucrare incaltaminte materii prime si material unei firme romanesti(B). Firma B printr-o alta firma Romaneasca C imi transmite mie, firma D, materiile prime si materialele de baza pentru prelucrare si obtinerea produsului finit la care mai adug si eu adezivii, si cateva material auxiliare(mine de insemnat, perii de lustruit, ace de cusut, pensule etc). Firma Italiana (A) este platitor de TVA in tara de origine.Eu inchei contract prestari servicii cu firma C careia ii facturez manopera(in care am negociat si costul materialelor procurate de mine.)FIrma C factureaza la randu-i Firmei(B)cu TVA, Iar firma B factureaza firmei A din Italia fara TVa. Sunt corecte din pct de vedere Fiscal aceste operatiuni mai sus mentionate? si daca da, care este temeiul legal. Intreb aceasta pentru a evita o eventualan evaziune fiscal.
Da, este perfect legal.
Unde poate fii problema? Sunt contracte, sub contracte...etc... O economie de piata concurentiala..
c fact intern catre b cu tva
b fact intracomunitar catre a fara tva.
dvs.. cum aveti vectorul, ca nu ati scris...
b mereu o sa aiba tva de recuperat, c de platit...