avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

1. Un salariat solicita demisia cu data de 19 mai 2014 (fara preaviz) iar cererea o depune la dep. resurse umane in data de 20 mai 2014, ultima zi de munca fiind 16 mai 2014.
Se poate inregistra in REVISAL aceasta demisie, azi 20 mai, cu data de incetare 19 mai iar la rubrica Explicatii sa se faca mentiunile referitoare la data depunerii demisiei?
2. Un salariat este angajat cu data de 19 mai 2014 iar in data de 20 mai 2014 solicita demisia motivat de faptul ca a gasit un alt loc de munca mai bine platit. Se poate face anularea CIM?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:53, 20 Mai 2014
1. Un salariat solicita demisia cu data de 19 mai 2014 (fara preaviz) iar cererea o depune la dep. resurse umane in data de 20 mai 2014, ultima zi de munca fiind 16 mai 2014.
Se poate inregistra in REVISAL aceasta demisie, azi 20 mai, cu data de incetare 19 mai iar la rubrica Explicatii sa se faca mentiunile referitoare la data depunerii demisiei?

O astfel de inregistrare in REVISAL poate atrage sanctionarea contraventionala a angajatorului.
Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite/depune prin REVISAL la data incetraiii c.i.m.

2. Un salariat este angajat cu data de 19 mai 2014 iar in data de 20 mai 2014 solicita demisia motivat de faptul ca a gasit un alt loc de munca mai bine platit. Se poate face anularea CIM?
Multumesc anticipat.


Nu se anuleaza c.i.m. pentru asa ceva. Insa se poate face o incetare in baza art.31 alin.3 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie prin posta crenguta79 crenguta79 Buna ziua. As avea nevoie de ajutor in urmatoarea priblema: o angajata nu s-a mai prezentat la lucru din data de 18.06.2012. A trimis prin email o demisie ... (vezi toată discuția)
Revocare unilaterala decizie incetare cim lorella lorella Buna ziua Am urmatoarea situatie: angajatul a depus cerere de incetare a CIM cu acordul partilor, care a fost aprobata de director, si s-a intocmit si decizia ... (vezi toată discuția)
Demisie Deny0724 Deny0724 Buna seara! Am nevoie de o lamurire. Am demisionat de la firma la care lucram inainte cu 7zile de la incetarea contractului. Mi-au dat sa semnez o foaie ... (vezi toată discuția)