Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

1. Un salariat solicita demisia cu data de 19 mai 2014 (fara preaviz) iar cererea o depune la dep. resurse umane in data de 20 mai 2014, ultima zi de munca fiind 16 mai 2014.
Se poate inregistra in REVISAL aceasta demisie, azi 20 mai, cu data de incetare 19 mai iar la rubrica Explicatii sa se faca mentiunile referitoare la data depunerii demisiei?
2. Un salariat este angajat cu data de 19 mai 2014 iar in data de 20 mai 2014 solicita demisia motivat de faptul ca a gasit un alt loc de munca mai bine platit. Se poate face anularea CIM?
Multumesc anticipat.
1. Un salariat solicita demisia cu data de 19 mai 2014 (fara preaviz) iar cererea o depune la dep. resurse umane in data de 20 mai 2014, ultima zi de munca fiind 16 mai 2014.
Se poate inregistra in REVISAL aceasta demisie, azi 20 mai, cu data de incetare 19 mai iar la rubrica Explicatii sa se faca mentiunile referitoare la data depunerii demisiei?

O astfel de inregistrare in REVISAL poate atrage sanctionarea contraventionala a angajatorului.
Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite/depune prin REVISAL la data incetraiii c.i.m.

2. Un salariat este angajat cu data de 19 mai 2014 iar in data de 20 mai 2014 solicita demisia motivat de faptul ca a gasit un alt loc de munca mai bine platit. Se poate face anularea CIM?
Multumesc anticipat.

Nu se anuleaza c.i.m. pentru asa ceva. Insa se poate face o incetare in baza art.31 alin.3 C.mun.