Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... AMENDA RUTIERA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

AMENDA RUTIERA

BUNA ZIUA,

Scrie prin vreun act normativ (daca da, va rog frumos sa imi indicati si mie unde) ca agentul care constata o contraventie, trebuie sa fie acelasi cu cel care aplica amenda?
Se poate ca un echiaj sa filmeze fapta, iar amenda sa fie data de alt echipaj??

Multumesc frumos!
se poate, atâta vreme cât se arată corect cine e agentul constatator. așa e în România, se lucrează în tandem (pe principiul ardem tot ce prindem) prin alte părți, ăla cu radarul se ocupă doar de un șofer.
JohnnyBRB a scris:

Se poate ca un echiaj sa filmeze fapta, iar amenda sa fie data de alt echipaj??

Da,se poate
Un echpaj verifica viteza de deplasare pe drumul public si alt echipaj,opreste soferii pentru comunicare si consemnare PV contraventie