Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura materil lemnos
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura materil lemnos

Buna ziua

Spuneti-mi va rog cum inregistrez o factura de materiale lemnos - grinda rasionoasa
primita de la un furnizor din romania , aceasta grinda este folosita la constructia sediului social.
Valoarea facturi este de 21125 lei si la cota tva scrie taxare inversa.
este corecta inregistrarea

231=404 - 21125
4426=4427 5070
In decl 300 aceasta operatiune se trece la rand 12 si 21? Se trece si in decl 394?
se mai depune si alta declaratie pentru taxare inversa?
decl 390 se depune doar daca furnzoru este extern ( intracomunitar) in situatia de fata fiind din romania nu se depune aceasta decl?

Multumesc
Lizuca12, utilizator
In ce fel se executa lucrarea ? in regie proprie sau in baza unui contract de executie,incheiat cu un constructor. Daca se executa de catre un constructor,de ce nu achizitioneaza el materialele necesare ?Daca lucrarea se executa in regie proprie,materialele se receptioneaza,se da bon de consum si se efectueaza ,la sfarsitul fiecarei luni ,situatie de lucrari care se inregistreaza : 231=722.In decontul 300,sumele mentionate se trec la rd.12 si 25. Se trece suma si in D 394 la pozitia "achizitii de bunuri pentru care se aplica taxarea inversa(C)".Pentru D 390 - nu este cazul. Nu se mai depun si alte declaratii.
Nu se construiesue in regie proprie, ci de un constructor dar lemnul si tigla o cumpara beneficiarul, nu stiam daca acesta se inregistreaza tot in 231? Spuneti-mi daca am inteles bine daca total factura este 21125 lei atunci eu in decl trec la baza 21125 si la tva 5070 ?
Iar suma de achitata este 21125 ? daca soacietatea beneficiara aplica tva incasare inreigtrarea pt fact este tot 231=404 si 4426=4427 ?

Multumesc!
Lizuca12, utilizator
Prevederea referitoare la obligatia cumpararii materialului lemnos si a tiglei,de catre beneficiar, probabil este cuprinsa in contractul incheiat intre parti. In aceste conditii puteti face inregistrarea 231=404, cu valoarea de achizitie a acestor materiale.Da,atat in decontul de TVA cat si in D.394, se trece baza=21125 si TVA=5070. Normal ca achitati valoarea facturii=21125 lei.Daca firma aplica sistemul TVA la incasare,inregistrarile sunt cele pe care le-ati mentionat,deci nu mai intervine contul 4428.
Multumesc frumos!