Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Fotografiere liste electorale suplimentare de catre ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Fotografiere liste electorale suplimentare de catre membrii delegati ai partidelor

Buna ziua,

La turul 1 de scrutin al alegerilor prezidentiale din 2019 am participat ca mebru delegat la o sectie de vot din Bucuresti,
In timpul procesului electoral mai multi membrii ai partidelor PSD, PMP, ProRomania / ALDE i-au inmanat Presedintelui sectiei de votare o cerere, in conformitate cu Decizia BEC Nr. 84/D/04.11/2019, prin care solicitau sa primeasca copiile listelor electorale suplimentare utilizate in procesul de votare la sectia de vot, prin ORICE MIJLOACE, INCLUSIV PRIN FOTOGRAFIERE SAU FILMARE, pe cheltuiala lor.
Aceasta cerere a venit cu mentiunea ca se solicita copia listei electorale suplimentare conform interesului legitim conferit de art. 9 alin(2) din Legea nr. 190/2018 privind masurile de punere in aplicare a Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European si al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul GDPR) coroborat cuart VII din OUG 64/2019, respectiv acela de a verifica respectarea normelor juridice aplicabile procesului electoral din perspectiva inregistrarii corecte a persoanelor care au votat si au fost inregistrate pe listele electorale suplimentare.

In consecinta am mai multe intrebari ramase fara raspuns, nefiind un specialist in drept:
- Poate o Decizie a BEC (care este o lege administrativa) sa fie deasupra Regulamentului GDPR?
- Pentru ca BEC sa poata transmite datele mele mai departe catre terti fara acordul meu scris? Partidele politice nefiind institutii de stat.
- Poate Presedintele sectiei de votare sa permita unui membru delegat sa copieze aceste liste electorale suplimentare CU TELEFONUL PERSONAL si sa le transmita pe un GRUP DE WHATSAPP? Acest membru delegat nefiind o persoana din cadrul partidelor ce este responsabila cu GDPR, ci doar o persoana desemnata sa transmita aceasta cerere.
- Poate Presedintele sectiei de votare sa permita copierea acestor liste electorale suplimentare, pe care am votat si eu, desi eu mi-am exprimat verbal refuzul ca datele mele personale(Nume, Prenume, Adresa, CNP, Serie si Numar carte de identitate, SEMNATURA) ???
- Se poate sa dam in judecata BEC, Presedintele sectiei de votare si sa cerem daune? Exista vreo sansa de castig?

Multumesc,
A.S.
Fara sa fiu la randul meu jurist, va atrag atentia ca membrii BEC sunt: judecatori, membri ai AEP si reprezentatii partidelor politice. Macar din acest motiv, am incredere ca decizia a fost fundamentata juridic.
Luand in considerare strict partea tehnica a GDPR (la care ma pricep mai bine):
- Faptul ca v-ati exprimat refuzul ca sa va fie prelucrate datele personale este in contradictie cu actiunea de a vota, si iata de ce: dvs ati validat votul cu actul de identitate.
- Faptul ca ati refuzat colectarea subsecventa a datelor, in cadrul aceluiasi proces, e la fel de contradictoriu. Un avocat ar putea spune chiar lovit de nulitate, cred. Dar este doar o opinie.
Inteleg si pct dvs de vedere, insa trebuie avut in vedere faptul ca aceste poze nu au fost facute de un reprezentant al partidelor ce are in sarcina prelucrarea si stocarea datelor cu caracter personal.
Aceste copii de pe listele electorale suplimentare au fost facute de membrii delegati, oameni in varsta ce mai mult ca sigur nu au avut nici un training legat de GDPR si mai mult de atat, aceste poze au fost facute cu telefoanele personale, fara sa se garanteze faptul ca nu vor fi folosite si in alte scopuri sau ca vor fi sterse in termenul de 6 luni.

Adrian Dimitriu a scris:

Fara sa fiu la randul meu jurist, va atrag atentia ca membrii BEC sunt: judecatori, membri ai AEP si reprezentatii partidelor politice. Macar din acest motiv, am incredere ca decizia a fost fundamentata juridic.
Luand in considerare strict partea tehnica a GDPR (la care ma pricep mai bine):
- Faptul ca v-ati exprimat refuzul ca sa va fie prelucrate datele personale este in contradictie cu actiunea de a vota, si iata de ce: dvs ati validat votul cu actul de identitate.
- Faptul ca ati refuzat colectarea subsecventa a datelor, in cadrul aceluiasi proces, e la fel de contradictoriu. Un avocat ar putea spune chiar lovit de nulitate, cred. Dar este doar o opinie.

Doua asociatii au sesizat Avocatul Poporului pe acest subiect.
Acestea sustin ca solutionarea favorabila a cererilor partidelor fara a putea dovedi existenta interesului legitim al partidului este o incalcare a protectiei datelor.

Accesati link-ul urmator, iar unde in josul paginii aveti un buton: descarca sesizarea.
Banuiesc ca acest document va raspunde intrebarilor dvs.

[ link extern ] /

webberas a scris:

Buna ziua,

La turul 1 de scrutin al alegerilor prezidentiale din 2019 am participat ca mebru delegat la o sectie de vot din Bucuresti,
In timpul procesului electoral mai multi membrii ai partidelor PSD, PMP, ProRomania / ALDE i-au inmanat Presedintelui sectiei de votare o cerere, in conformitate cu Decizia BEC Nr. 84/D/04.11/2019, prin care solicitau sa primeasca copiile listelor electorale suplimentare utilizate in procesul de votare la sectia de vot, prin ORICE MIJLOACE, INCLUSIV PRIN FOTOGRAFIERE SAU FILMARE, pe cheltuiala lor.
Aceasta cerere a venit cu mentiunea ca se solicita copia listei electorale suplimentare conform interesului legitim conferit de art. 9 alin(2) din Legea nr. 190/2018 privind masurile de punere in aplicare a Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European si al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul GDPR) coroborat cuart VII din OUG 64/2019, respectiv acela de a verifica respectarea normelor juridice aplicabile procesului electoral din perspectiva inregistrarii corecte a persoanelor care au votat si au fost inregistrate pe listele electorale suplimentare.

In consecinta am mai multe intrebari ramase fara raspuns, nefiind un specialist in drept:
- Poate o Decizie a BEC (care este o lege administrativa) sa fie deasupra Regulamentului GDPR?
- Pentru ca BEC sa poata transmite datele mele mai departe catre terti fara acordul meu scris? Partidele politice nefiind institutii de stat.
- Poate Presedintele sectiei de votare sa permita unui membru delegat sa copieze aceste liste electorale suplimentare CU TELEFONUL PERSONAL si sa le transmita pe un GRUP DE WHATSAPP? Acest membru delegat nefiind o persoana din cadrul partidelor ce este responsabila cu GDPR, ci doar o persoana desemnata sa transmita aceasta cerere.
- Poate Presedintele sectiei de votare sa permita copierea acestor liste electorale suplimentare, pe care am votat si eu, desi eu mi-am exprimat verbal refuzul ca datele mele personale(Nume, Prenume, Adresa, CNP, Serie si Numar carte de identitate, SEMNATURA) ???
- Se poate sa dam in judecata BEC, Presedintele sectiei de votare si sa cerem daune? Exista vreo sansa de castig?

Multumesc,
A.S.