avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinere duplicat permis de conducere auto pierdut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinere duplicat permis de conducere auto pierdut

Sunt rezident in Anglia. Am pierdut permisul de conducere auto emis in Romania si nu pot ajunge personal sa obtin un duplicat. Pot face o procura speciala pentru o persoana la un notar care nu apartine de ambasada sau de un consulat din Anglia. Daca da ce trebuie sa contina procura sau daca exista o procura model pentru asa ceva? Multumesc.
Ordinul MAI nr. 123/2013 privind conditiile de eliberare a permisului de conducere cu o noua valabilitate administrativa sau a duplicatului acestuia in cazul pierderii, furtului sau al deteriorarii permisului de conducere ori in cazul schimbarii numelui titularului

Art. 2. -
(1) Cererea privind eliberarea permisului de conducere cu o noua valabilitate administrativa sau a duplicatului, al carei model este prevazut in anexa care face parte integranta din prezentul ordin, se depune personal de catre titular la oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor, denumit in continuare serviciu public comunitar
(2) In cazul cetatenilor romani care au domiciliul sau resedinta in Romania si se afla temporar in strainatate, cererea prevazuta la alin. (1) poate fi depusa prin mandatar, imputernicit prin procura speciala autentificata de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei. Procura poate fi autentificata si de autoritatile straine, caz in care trebuie sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961 (Conventia de la Haga), la care Romania a aderat prin Ordonanta Guvernului nr. 66/1999, aprobata prin Legea nr. 52/2000, cu modificarile ulterioare
(3) Pentru permisele de conducere emise dupa data de 1 ianuarie 2009, cererea pentru eliberarea unui duplicat poate fi transmisa si prin corespondenta, pe adresa serviciului public comunitar care a emis permisul de conducere anterior.

Art. 3. -
(1) Cererea pentru eliberarea permisului de conducere cu o noua valabilitate administrativa sau a duplicatului, prevazuta in anexa, se depune impreuna cu urmatoarele documente:
a) actul de identitate al titularului din care rezulta ca acesta are domiciliul sau resedinta in Romania, in original si copie, sau, in cazurile prevazute la art. 2 alin. (2) si (3), numai in copie;
b) procura speciala si actul de identitate al mandatarului, in original si copie, in cazul prevazut la art. 2 alin. (2);
c) dovada platii taxelor si tarifelor aferente eliberarii permisului de conducere;
d) documentul emis de o unitate medicala autorizata, din care rezulta ca titularul este apt din punct de vedere medical sa conduca autovehicule din categoria pentru care solicita eliberarea permisului de conducere, numai in cazul prevazut la art. 1 lit. a);
e) permisul de conducere, atunci cand acesta se afla in posesia titularului;
f) doua fotografii ale titularului, color, in format 35 x 38,5 mm, de data recenta, in cazul prevazut la art. 2 alin. (2) si in cazul cererilor depuse la alt serviciu public comunitar decat cel de la domiciliul solicitantului
(2) Originalul actului de identitate se restituie pe loc titularului, dupa confruntarea copiei cu acesta
(3) Fotografiile titularului se confirma de catre lucratorul serviciului public comunitar care primeste cererea si trebuie sa respecte urmatoarele cerinte:
a) reprezinta fizionomia actuala a titularului;
b) sunt realizate din fata, pe un fond clar, de culoare alba, astfel incat sa permita identificarea conturului capului;
c) titularul fotografiei nu trebuie sa aiba capul acoperit, ochii inchisi, iar expresia fetei acestuia trebuie sa reprezinte o stare comuna; sau
d) daca titularul are capul acoperit, pentru motive religioase, fata acestuia, de la baza barbiei si pana la frunte, trebuie sa fie vizibila in mod clar si fara umbre de lumina;
e) titularul poate purta ochelari ale caror lentile nu sunt colorate, nu reflecta lumina, nu provoaca umbre si nu au portiuni care sa ascunda ochii, iar rama ochelarilor nu acopera nicio portiune a ochilor
(4) In cazul prevazut la art. 2 alin. (2):
a) cererea pentru eliberarea permisului de conducere cu o noua valabilitate administrativa sau a duplicatului se semneaza de titular in fata functionarului consular, care confirma acest lucru prin semnatura si stampila;
b) documentul prevazut la alin. (1) lit. d), care trebuie sa indeplineasca, dupa caz, conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei de la Haga cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine; documentul se prezinta la serviciul public comunitar in original, insotit de traducerea legalizata de catre functionarul consular;
c) fotografiile se aplica pe cerere, in spatiul anume destinat, respectiv pe procura speciala, in coltul din dreapta sus, si se certifica prin aplicarea timbrului sec al misiunii diplomatice/oficiului consular
(5) In cazul prevazut la art. 2 alin. (3), cererea poate fi transmisa prin posta electronica, situatie in care documentele prevazute la alin. (1) se transmit odata cu cererea, scanate, in format electronic
(6) In cazul pierderii sau furtului permisului de conducere, titularul declara acest fapt prin completarea in mod corespunzator a cererii prevazute la art. 2 alin. (1).

Cititi mai multe informatii aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
:offtopic:
Daca sunteti rezident in Anglia, ar trebui sa va interesati cat timp puteti conduce acolo cu permis romanesc, poate e necesar sa obtineti un permis de conducere in Anglia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere permis de conducere kristina1 kristina1 buna ziua. recent am constatat ca mi am pierdut permisul de conducere. l am obtinut in 2007 am lovit masina la inceput si mi a fost teama sa mai conduc. ce ... (vezi toată discuția)
Probleme reinnoire permis de conducere alex35919 alex35919 Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema legata de reinnoirea permisului de conducere. Mi-a expirat permisul in Septembrie 2012 si as vrea sa il reinnoiesc. De ... (vezi toată discuția)
Pierdere acte radrianradu radrianradu mi-am pierdut permisul si cartea de identitate in strainatate.Pot obtine o dovada de circulatie pina la eliberarea unei noi CI .ce trebuie sa fac ,la cine ... (vezi toată discuția)