Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insotitori pentru persoanele cu handicap gradul I
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insotitori pentru persoanele cu handicap gradul I

De cand intra in vigoare legea care reda insotitorii pentru persoanele cu handicap?
Art. 5. 6. Lege nr. 448/2006 "persoana care supravegheaza, acorda asistenta si ingrijire copilului sau adultului cu handicap grav, pe baza planului de recuperare pentru copilul cu handicap, respectiv a planului individual de servicii al persoanei adulte cu handicap".

Asistentul personal poate fi chiar una din rudele persoanei cu handicap sau poate fi un asistent personal profesionist.
Persoana cu handicap grav in temeiul disp Art. 35. Lege nr. 448/2006,are dreptul, in baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal.