avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... insotitor personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

insotitor personal

Buna ziua!
pentru o persoana varstnica cu handicap grav care se afla in centru de batrani,poate beneficia de drept de asistent personal?
Cel mai recent răspuns: IULIA NEDELCU , Consultant resurse umane 15:36, 16 Martie 2018
Buna ziua,
Persoana cu handicap grav are dreptul, in baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal. (Art. 35. Lege nr. 448/2006)
Mai multe detalii in link: [ link extern ]
multumesc!
are intradevar,doar in cazul in care este ingrijit la domiciliu;
intr-un centru de batrani?
legea spune clar ca are dreptul dar nu si unde trebuie sa locuiasca bolnavul
Ultima modificare: Vineri, 16 Martie 2018
leonardy44, utilizator
Consultati si Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad handicap s.stefan s.stefan Buna ziua, Am o matusa care a fost incadrata cu grad de handicap grav datorita faptului ca nu mai vede insa nu i s-a dat si posibilitatea de a avea insotitor ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap farkas laura farkas laura Buna ziua.Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare;socrul meu sufera de paralizie de 12 ani(este persoana cu handicap gradul 1),este afazic,sufera de ... (vezi toată discuția)
Insotitori pentru persoanele cu handicap gradul i AbrudanAndrea AbrudanAndrea De cand intra in vigoare legea care reda insotitorii pentru persoanele cu handicap? (vezi toată discuția)