avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Greseala in sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Greseala in sentinta

Buna ziua,
In sentinta civila de divort s-a gresit numele. Cum pot rectifica greseala?
Aveti un model de indreptare a greselii?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 16:08, 26 Mai 2014
Cerere de indreptare eroare materiala.


Domnule Preşedinte,

Subsemnatul_, în calitate de_(reclamant sau, după caz, pârât, intervenient, apelant, recurent, contestator, revizuient, intimat) în dosarul nr. _/ al acestei instanţe, soluţionat prin _(sentinţa civilă sau, după caz, decizia civilă) nr. / vă rog să dispuneţi

Îndreptarea erorilor materiale

strecurate în această hotărâre, constând în _

Motivele cererii sunt următoarele:

Motivele de fapt :_

Temeiul de drept : îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 281 C. proc. civ.

Semnătura,

Domnului Preşedinte al Judecătoriei/Tribunalului/Curţii de Apel/Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie _



formultai cerere de intreptare eroare materila. se va acodra un termen si daca nu sunteti citat nu este necesar sa va prezentati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instanta a omis sa treaca numele mai multor reclamanti in sentinta civila iolanda15 iolanda15 Va rog sa-mi spuneti ce se mai poate face in urmatoarea situatie. Actiunea avand ca obiect -drepturi banesti- a fost promovata de sindicat pentru membrii ... (vezi toată discuția)
Model cerere mamarama mamarama Buna ziua. Am o sentinta definitiva printr- decizie a inaltei curti de casatie si justitie def din luna ianuarie, insa sentinta nu poate fi pusa in executare ... (vezi toată discuția)
Sentinta definitiva care are greseli feeelx111 feeelx111 am o sentinta definitiva si irevocabila in care numele este scris gresit. care este modalitatea de-a corecta greseala respectiva? trebuie inceput un nou proces ... (vezi toată discuția)