Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Control ITM

Buna seara, am control de la ITM si mi-au cerut dosarele angajatilor. Ce trebuie sa contina acestea ca sa nu am probleme? Sunt diverse variante: pun si cazierul? Poate cineva sa imi dea o lista completa a documentelor pe care trebuie sa le pun la dosar? Exista legislatie care specifica aceste acte? Va multumesc.
Vedeti aceste articole :
Dosarul personal al salariatului: Documentele pe care trebuie sa le ai, ca sa nu fii amendat
www.avocatnet.ro/content/art...

Dosarul personal al angajatului - cum il intocmesti corect

www.avocatnet.ro/content/art...

HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor
Art. 8
(1) Angajatorul are obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariati, de a-l pastra in bune conditii la sediu, precum si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
(2) Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu cer:
1. pentru femei: copie dupa acte de studii (diploma bac, facultate, alte diplome necesare ocuparii functiei), copie BI/CI, cerificat casatorie, certificat nastere copil sub 18 ani, avizul de la medicul de medicina muncii ca e apta de munca (angajare/periodic) , adeverinta de la medicul de familie pentru angajare, contractul de munca+acte aditionale, dosarul prim ajutor+SSM
2. pentru barbati: idem femei + copie livret militar
GFC a scris:

Eu cer:
... contractul de munca+acte aditionale, ...

Asa ceva nu aveti cum sa se solicite de la un angajat . aceste documente se intocmesc in momentul in care partlle ajung la un acord comun cu privire la incheierea/modificarea raportului de munca.