Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... onorariu
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

onorariu

Cate costuri include onorariul unui avocat intr-un proces pana la finalizare, onorariul nu este inclus intr-o suma fixa de la inceput pana la finalizare ? se achita onorariul pentru fiecare infatisare ? in contract nu se stipuleaza decat plata transportului ,in rest nimic ! Nu ar trebui specificate toate costurile ?
Depinde cum ati facut contractul ! daca scrie ca onorariul e de x lei pt fiecare infatisare + transportul inseamna ca e corect .In contract trebuie scris si termenele pana la care trebuie achitat onorariu.Acolo ce scrie?.Din experienta va spun ca unii avocati chiar daca au stabilit o suma ca onorariu, incearca sa mai ciupeasca de la client (daca acesta nu riposteaza)).
Onorariul de regula se percepe pt o singura etapa a procesului. Pt apel respectiv recurs se intocmeste alt contract, alt onorariu cu acelasi avocat sau cu altul. Daca clientul cere expres sa fie reprezentat in toate caile de atac se poate si asa.
ContSters416386, utilizator
Uzual in contractul de asistenta juridica este trecut onorariul ptr.fiecare faza procesuala(fond,apel si recurs) si, eventual cost transport(daca nu este in aceeasi localitate.)
In contract se stabileste costul intregului proces in fata instantei sau in alte modalitati, in raport de fiecare termen de aparari care se pot face sau nu in functie de apararea partii adverse care necesita aparare si din partea avocatului dvs.
Sunt cazuri in care clientul vrea 5 amanari si la avocat nu ii convine decat daca este platit pentru fiecare amanare.
Sunt procese care dureaza un termen sau doua si altele care pot avea 40 de termene.

Fiecare caz are specificul lui si intelegerea dintre client si avocat difera.

Onorariul trebuie insa specificat in contract si chiar si plata pentru fiecare termen de judecata daca asa se inteleg partile.

Contractul de asistenta juridica poate avea multe variante de intelegere.