Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Procedura trecere un teren extravilan in intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Procedura trecere un teren extravilan in intravilan

Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati catre cea mai scurta cale de a trece un teren extravilan pasune in intravilan. Cat dureaza toata procedura, exista procedura de urgenta si cati bani sunt necesari? Mentionez ca terenul se afla in sat, langa case. Exista curent in zona si atat.
Multumesc.
multumesc!
Atentie la oug 34/2013. Conform acestei ordonante, pajiştile pot fi incluse în intravilanul localităţilor numai cu avizul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale .
Deţinătorii de pajişti, astfel cum sunt definiţi la art. 2 lit. f), sunt obligaţi să menţină suprafaţa totală ocupată cu pajişti la 1 ianuarie 2007, aşa cum este prevăzut în primul paragraf al alin. (2) al art. 6 din Regulament, şi înregistrată în registrul agricol ca păşune/fâneaţă la acea dată, inclusiv cele aflate în administrarea ADS.(2) Suprafaţa totală de pajişti prevăzută la alin. (1) se actualizează în registrul agricol potrivit prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 98/2009.(3) Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, prin autorităţile cu atribuţii în domeniu aflate în subordinea sa, este autoritatea competentă pentru verificarea respectării prevederilor alin. (1).
.