Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... abuz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

abuz

se pooate lua casa de asociatia de proprietari daca ai o datorie de 4600 roni? poate presedintele si comitetul sa se imbogateasca pe seama unor nevoiasi,ptr ca asa ameninta.
Casa poate fi executata silit daca datoria depaseste 10000 lei.
in cazul neplatii cheltuielilor de intretinere, daca asociatia de proprietari va actioneaza in justitie, dupa finalizarea dosarului si punerea in executare a hotararii, casa va fi scoasa la licitatie si vanduta. dupa acoperirea sumelor restante la intretinere, diferenta ramasa ii revine proprietarului.
Conform norme in vigoare
L nr 230/2007 Articolul 50
(1)Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2)Actiunea asociatiei de proprietari este scutita de taxa de timbru.
(3)Sentinta data in favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusa in aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisa de Codul de procedura civila.
Articolul 51
(1)Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.
(2)Privilegiul se inscrie in registrul de publicitate imobiliara al judecatoriei, la cererea presedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima lista lunara de plata a cotelor de contributie din care rezulta suma datorata cu titlu de restanta. Privilegiul se radiaza la cererea presedintelui asociatiei de proprietari sau a proprietarului, pe baza chitantei ori a altui inscris prin care asociatia confirma plata sumei datorate.
(3)Operatiunile de publicitate imobiliara privitoare la privilegiul prevazut la alin. (1) si (2) sunt scutite de taxa de timbru.

poate presedintele si comitetul sa se imbogateasca pe seama unor nevoiasi,ptr ca asa ameninta.

Este greu de crezut ca presedintele si membrii comitetului executiv se pot imbogati prin achizitionarea aceluiasi apartament
Presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa demareze in instanta procedura de recuperare sume cu titlu de restanta ,neachitate in termen de 90 de zile