Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

buna ziua!numele meu este marilena,am 53 de ani.am o mare nelamurire,care sperrrrr sa ma ajutati sa scap de ea! am lucrat 17ani si 3 luni dupa care m-am pensionat pe caz de boala,oferindumi-se gradul de invaliditate 2 si avand valoarea de 500 ron lunar.in 2013 la comisia de expertiza anuala m-i s-a dat gradul 3 din 2 cu o valoare a pensiei de 350ron lunar.in 2014 la comisia de expertiza m-i s-a dat inapoi gradul 2 cum a fost initial,dar valoare este de 350 ron lunar.intrebare mea este.este posibil asa ceva?gradul 3 de pensie si aiba aceeasi valoare cu gradul 2?si de ce?cum se calculeaza?eu normal ma asteptam sa am aceeasi bani adica 500 ron.va rog din suflet sa ma ajutati.va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare raspuns!
Precizati:
Luna si anul nasterii.
Total stagiu de cotizare din cele 3 decizii:
Gradul II,Gradul III,apoi gradul II.
Ziua,luna si anul cand v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate gradul II.
Se intelege ca inainte de 01/01/2011
De cat stagiu potential ati beneficiat atunci:ani,luni si zile
Daca prin trecerea la gradul III ati mai beneficiat de stagiu potential.
Se pare ca nu.
Daca da:ani,luni si zile.
Daca prin trecerea din nou la gradul II ati mai beneficiat de stagiu potential.
Se pare ca nu.
Daca da:ani,luni si zile.

Totul se trage de la stagiul potential.
buna ziua!in primul rand vreau sa va multumesc pentru ajutorul acordat!
sunt nascuta in 27.01.1963
am 17ani si 3 luni vechime.altceva nu stiu sa va spun.despre ce potential e vorba ca eu sincer nu stiu.un nr de dosar va ajuta?sau nr de decizie?de cand m-am pensionat pe caz de boala prin 2005 nu am mai lucrat.nici macar anul trecut cand am avut gradul 3.
va multumesc din suflet.
Datele cerute de mine se gasesc in deciziile pe care trebuie sa le aveti.
Cat era punctajul mediu anual de pe un cupon de pensie,cand aceasta era 500 de lei ?
Si cat este la valoarea de 350 de lei ?
buna seara!data incrierii initiale la pensie.09.12.2005 stagiul total de cotizare 17ani 3luni 12zile stagiul potential acordat 0 ani 0luni 0zile
nr total puncte realizate in 26.08.2013(gradul3) 12.65995indice de corectie 0.00
punctajul mediu anual 0.39562
nr total pct realizate 12.65995 din care= nr total pct realizate 10.96082 in sist public in cond normale de munca si 1.69913 nr pct coresp pensiei suplimentare

decizie grd 2 26.08.2014
pensie de asig sociale 313 lei total drepturi 313lei
stagiul total de cotizare 17 ani 3 luni 12 zile
stagiul potential acordat 0ani 0luni 0zile
nr total pct realizate 12.65995
nr total pct realizate 10.96082 in sist public in cond normale de munca si 1.69913 nr pct coresp pensiei suplimentare
350 lei lunar asa cum e reglementata de legea nr 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar
cupon 04/2013(gr2) punctaj 0,66200 val punct 762.10
cupon 06/2014(gr3) punctaj 0,39562 val punct 790,70
cupon 10/2014(gr 2)punctaj 0,39562 val punct 790,70
va multumesc din suflet!
Datele postate se contrazic.

In toate deciziile,total stagiu de cotizare = 17 ani,3 luni si 12 zile.
In aceste conditii nu este posibil ca:
O perioada punctajul mediu anual sa fie de 0,66200
Iar alta perioada sa fie 0,39562

O mica diferenta(la acelasi numar de puncte)in minus se datoreaza trecerii de la stagiul complet(legea 19/2000)la stagiul complet(legea 263/2010).

Facusem niste calcule dupa care am observat ca mi le-ati dat peste cap.

Sunteti nascuta in ianuarie 1963 ?sau 1961 ?(ati postat 53 de ani).
Potrivit celor postate rezulta 1961.
Daca aveti decizia cu punctajul mediu annual de 0,66200,postati,total stagiu si total puncte.
Carp Mircea, utilizator