Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Rol fiscal apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Rol fiscal apartament

Buna seara.
Stie cineva sa ne lamureasca de ce in cazul unui apartament dobandit de doi soti ,in timpul casatoriei ,in urma cu 20 de ani si pentru care contractul de vanzare-cumparare a fost incheiat pe numele unuia dintre soti(cu mentiunea casatorit) nume pe care s-a deschis si rolul fiscal la data respectiva,la momentul acesta ,la Directia de Venituri Buget Local ni s-a comunicat ca trebuie modificat rolul actual si deschise cate un rol pentru fiecare sot.Tot ce am inteles se refera la faptul ca se modifica cota de 100/100,in doua cote de 50.Nu ne deranjeaza,(doar in masura in care va trebui sa mai petrecem o gramada de timp ,cu niste acte in brate ,in fata unui ghiseu)dar am vrea sa stim daca e o practica curenta si la ce foloseste sau mai bine zis ce efecte produce? E obligatoriu sa facem asta? Va multumim.
bellefille, utilizator
Cod fiscal: CAP. 2 Impozitul şi taxa pe clădiri

ART. 249 Reguli generale

(4) În cazul în care o clădire se află în proprietatea comună a două sau mai multe persoane, fiecare dintre proprietarii comuni ai clădirii datorează impozitul pentru spaţiile situate în partea din clădire aflată în proprietatea sa. În cazul în care nu se pot stabili părţile individuale ale proprietarilor în comun, fiecare proprietar în comun datorează o parte egală din impozitul pentru clădirea respectivă.

Norme:

20. Pentru aplicarea prevederilor art. 249 alin. (4) din Codul fiscal se identifică următoarele situaţii:

a) clădire aflată în proprietate comună, dar fiecare dintre contribuabili au determinate cotele-părţi din clădire, caz în care impozitul pe clădiri se datorează de fiecare contribuabil proporţional cu partea din clădire corespunzătoare cotelor-părţi respective;

b) clădire aflată în proprietate comună, dar fără să aibă stabilite cotele-părţi din clădire pe fiecare contribuabil, caz în care impozitul pe clădiri se împarte la numărul de coproprietari, fiecare dintre aceştia datorând în mod egal partea din impozit rezultată în urma împărţirii.
Va multumim.
am inteles aspectele dar as dori sa stiu daca este obligatorie aceasta impartire si daca in cazul in care nu a fost facuta impartirea iar impozitul a fost platit 100% se pot stabili penalitati de neplata in momentul impartirii.
IONICA VADUVA a scris:

am inteles aspectele dar as dori sa stiu daca este obligatorie aceasta impartire si daca in cazul in care nu a fost facuta impartirea iar impozitul a fost platit 100% se pot stabili penalitati de neplata in momentul impartirii.

Dupa cum prevede ART. 249 Reguli generale din Codul fiscal este obligatoriu. Daca Primaria nu a efectuat impartirea, o puteti solicita, si cred ca nu au de ce sa calculeze majorări de întârziere, pt ca pana la urma impozitul este achitat.
IONICA VADUVA a scris:

am inteles aspectele dar as dori sa stiu daca este obligatorie aceasta impartire si daca in cazul in care nu a fost facuta impartirea iar impozitul a fost platit 100% se pot stabili penalitati de neplata in momentul impartirii.

Pe langa cele spuse, cititi si acest topic:

www.avocatnet.ro/content/for...