Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata fara penalizare

Sant nascuta in 30.12.1955 cu vechime in munca din 09.04.1976 pana in prezent cand pot iesi la pensie anticipata cu penalizare sau fara penalizare.
Limita de varsta la 60 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Daca nu ati avut intreruperi atunci, la data de 4 iunie 2014, aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 2 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 3 luni, in martie 2013;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 3 luni, in martie 2011, adica oricand de acum inainte.

4. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), oricand de azi inainte, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 3 luni.
- Se pare ca peste o luna indepliniti stagiul de cotizare de 38 de ani si 3 luni.
- Mergeti la Casa de Pensii si solicitati o adeverinta cu stagiul de cotzare sa vedeti daca indepliniti conditia.