avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajat la pfa pensionar invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajat la pfa pensionar invaliditate

Un var de-al meu deschide un chiosc alimentar ca si PFA. El locuieste in alta localitate si vrea ca eu sa fiu administratorul firmei. Eu sunt pensionar de invaliditate gradul III, fost militar. Am sau nu dreptul legal sa fiu administrator si daca da ce venituri am voie sa obtin.
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ContSters278009 , utilizator 07:44, 6 Iunie 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate discuta de administrator la un pfa. Ori munceste persoana fizica autorizata, ori poate sa faca angajari cu contract de munca pentru alte persoane.
daca administrator nu pot sa fiu, simplu angajat pot ?
Buna ziua!
Administratorul unei firme si titularul unui pfa sunt lucruri distincte.
Puteti fi angajat la pfa, dar veniturile cumulate sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie. (2298lei).
Din cate stiu un pensionar poate fi administratorul unei firme, si angajat al acesteia.
Ultima modificare: Marți, 3 Iunie 2014
Elis Ismail, Contabil
Un beneficiar de pensie de invaliditate gradul III și-a pierdut jumătate din capacitatea de muncă. Prin urmare, dvs. nu puteți lucra mai mult de patru ore pe zi. Dacă veți depăși acest număr de ore, plata pensiei se va suspenda.
elisica a scris:
...Puteti fi angajat la pfa, dar veniturile cumulate sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie. (2298lei)...


1. De unde ati dedus asta? Legea nu prevede asa ceva.

2. Fiind pensionar de invaliditate gr. III poate lucra numai cu cel mult 4 ore pe zi dar venitul poate fi oricat de mare sau de mic.


pom:
1. Puteti sa va angajati ca salariat cu cel mult 4 ore pe zi.

2. Indiferent de ce salariu veti avea veti putea cumula pensia cu salariul.

Alte discuții în legătură

Se poate cumula pensia de invaliditate cu salariul? monik monik buna ziua. se poate cumula pensia in urma pensionarii pe caz de boala cu salariul? stiu ca pensionarii pe caz de boala pot lucra max 4 ore/zi cu carte de ... (vezi toată discuția)
Pensionar grad iii lia19 lia19 Avem un salariat care lucreaza momentan in baza unui contract de prestari servicii.Credeti ca am putea sa-l angajam cu contract individual de munca in ... (vezi toată discuția)
Pfa, cim si pensie de invaliditate de gradul iii? Lydienne30 Lydienne30 Bună ziua! Dacă sunt PFA si am o Pensie de Invaliditate de gradul III, insa vreau sa si lucrez 4 ore cu CIM... am dreptul sa fac cate putin din ... (vezi toată discuția)