Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajat la pfa pensionar invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajat la pfa pensionar invaliditate

Un var de-al meu deschide un chiosc alimentar ca si PFA. El locuieste in alta localitate si vrea ca eu sa fiu administratorul firmei. Eu sunt pensionar de invaliditate gradul III, fost militar. Am sau nu dreptul legal sa fiu administrator si daca da ce venituri am voie sa obtin.
george-neagu, moderator
Nu se poate discuta de administrator la un pfa. Ori munceste persoana fizica autorizata, ori poate sa faca angajari cu contract de munca pentru alte persoane.
daca administrator nu pot sa fiu, simplu angajat pot ?
Buna ziua!
Administratorul unei firme si titularul unui pfa sunt lucruri distincte.
Puteti fi angajat la pfa, dar veniturile cumulate sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie. (2298lei).
Din cate stiu un pensionar poate fi administratorul unei firme, si angajat al acesteia.
Elis Ismail, Contabil
Un beneficiar de pensie de invaliditate gradul III și-a pierdut jumătate din capacitatea de muncă. Prin urmare, dvs. nu puteți lucra mai mult de patru ore pe zi. Dacă veți depăși acest număr de ore, plata pensiei se va suspenda.
elisica a scris:
...Puteti fi angajat la pfa, dar veniturile cumulate sa nu depaseasca salariul mediu brut pe economie. (2298lei)...

1. De unde ati dedus asta? Legea nu prevede asa ceva.

2. Fiind pensionar de invaliditate gr. III poate lucra numai cu cel mult 4 ore pe zi dar venitul poate fi oricat de mare sau de mic.

pom:
1. Puteti sa va angajati ca salariat cu cel mult 4 ore pe zi.

2. Indiferent de ce salariu veti avea veti putea cumula pensia cu salariul.