Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PFA, CIM si Pensie de invaliditate de gradul III?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PFA, CIM si Pensie de invaliditate de gradul III?

Bună ziua!

Dacă sunt PFA si am o Pensie de Invaliditate de gradul III, insa vreau sa si lucrez 4 ore cu CIM... am dreptul sa fac cate putin din fiecare?
Sau, daca lucrez 4 ore/zi cu Pensie (III), mai pot ramane PFA sau trebuie sa il suspend?
Va rog sa imi raspundeti bazat pe lege.

Multumesc anticipat!
1. OUG 44/2008
art.17
....
(2) O persoană titulară a PFA poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.

2. Legea 263/2010
art.118
(1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
......
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum și copiii, pensionari de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;
......

3. In speta, se pot cumula cele trei calitati : PFA, salariat si pensionar de invaliditate gradul III.