Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Lipsa documente calificare ofertant
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Lipsa documente calificare ofertant

Buna ziua,

se poate descalifica un ofertant conf. art. 36 alin. 1 lit. b din HG 925/2006 pentru neprezentarea unui document de calificare?
art. 77 din HG 925 eate abrogat, acolo se prevedea ca se pot completa maxim 3 documente, iar art. 201 din OUG 34 prevede ca AC are dreptul de a solicita completari, nu si obligatia.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Conform art.78 din HG 925/2006, comisia de evaluare stabileste care sunt clarificarile si completarile necesare evaluarii ofertelor depuse. Iar la art.79 alin.1, daca ofertantul nu raspunde la solicitarile de clarificari in termenul specificat, atunci oferta acestuia poate fi declarata neconforma.