Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz revizie certificat grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz revizie certificat grad de handicap

BUna ziua!
In cazul unei persoane cu handicap accentuat, angajata la 2ore/zi, care refuza efectuarea reviziei medicale, ce masuri trebuie sa ia angajatorul?
Multumesc!
In situatia expusa rezulta ca valabilitatea certificatului medical a incetat,iar angajatul nu mai beneficiaza de facilitatile legal prevazute de legea speciala
Da. Persoana cu handicap pierde facilitatile oferite de lege. Dar angajatorul ce masuri trebuie sa ia? Nu ar trebui sa ceara de la persoana in cauza adeverinta de la medicul de familie care sa ateste ca este apt de munca? Un examen psihologic, psihiatric?