Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Drept de preemtiune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Drept de preemtiune

Buna ziua,

Revin la dvs cu o intrebare

- schita topografica stereo 70
- plan vizat de OCOT
- categoria de folosinta a terenului, extravilan …
- daca este extravilan agricol trebuie facuta exerciitarea dreptului de
preemptiune

Acestea sunt actele cerute de catre notar pt vanzare-cumparare. Mai exista drept de preemtiune? Eu stiam ca a fost scos de la vanzarea terenurilor. Nici celelalte acte nu realizez de unde trebuie scoase..
in ceea ce priveste intrainarea terenurilor extravilane, prin vanzare, trebuie indeplinite procedurile prevazute de lege privind dreptul de preemptiune.

trebuie sa va adresati primariei din raza unde este situat terenul extravilan, si acolo se fac toate procedurile. va prezentati cu urmatoarele acte:
-carte de identitate
-actele de proprietate
-extras de carte funciara pentru informare valabil (are termen de valabilitate de 30 zile de la data eliberarii)
-certificat de atestare fiscala eliberat de primarie

acolo veti completa oferta de vanzare care se va adauga la dosarul cu actele mai sus mentionate. dupa termenul de 30 de zile in care cei cu drept de preemptiune isi exercita sau nu dreptul, la notarul public veti prezenta ca si vanzator urmatoarele acte:
- carte de identitate
- actele de proprietate
-certificat de casatorie
- certificat de atestare fiscala (inca unul ca trebuie sa fie valabil)
-avizul favorabil pentru vanzare (eliberat de minister, prin primarie dupa indeplinirea procedurilor privind exercitarea dreptului de preemptiune) in care se mentioneaza terenul care se vinde (cu toate datele de identificare de carte funciara), pretul, etc.

daca mentionati ca aveti actele de mai sus, inseamna ca nu ati facut inscrierea in cartea funciara a terenului. inscrierea trebuie facuta inainte de depunerea actelor pt preemptiune si vanzare ulterior.
antonia77, utilizator
La momentul de fata eu am urmatoarele acte: contract vanzare cumparare si incheierea de la OCPI cu intabularea pe numele meu. Este inscris sau nu in cartea funciara a terenului?
Pana la obtinerea avizului de vanzare de la primarie, se poate face un antecontract de vanzare cumparare cu actualul cumparator? Sau eu sunt obligata sa vand vecinului si celorlalti care au drept de preemtiune?
ART. 7 din Legea nr.17/2014

(1) Titularul dreptului de preempţiune trebuie ca, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), să îşi manifeste în scris intenţia de cumpărare, să comunice acceptarea ofertei vânzătorului şi să o înregistreze la sediul primăriei unde aceasta a fost afişată. Primăria va afişa, în termen de 24 de ore de la înregistrarea acceptării ofertei de vânzare, datele prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi, respectiv le va trimite pentru afişare pe site către structura centrală, respectiv structurile teritoriale, după caz.
(2) În cazul în care, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), mai mulţi preemptori de rang diferit îşi manifestă în scris intenţia de cumpărare, la acelaşi preţ şi în aceleaşi condiţii, vânzătorul va alege, cu respectarea prevederilor art. 4, preemptorul, potenţial cumpărător, şi va comunica numele acestuia primăriei.
(3) În cazul în care, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), mai mulţi preemptori de acelaşi rang îşi manifestă în scris intenţia de cumpărare şi niciun alt preemptor de rang superior nu a acceptat oferta, la acelaşi preţ şi în aceleaşi condiţii, vânzătorul va alege dintre aceştia şi va comunica numele acestuia primăriei.
(4) În cazul în care, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), un preemptor de rang inferior oferă un preţ superior celui din oferta de vânzare sau celui oferit de ceilalţi preemptori de rang superior lui care acceptă oferta, vânzătorul poate relua procedura, cu înregistrarea ofertei de vânzare cu acest preţ, cu preemptorii de rang superior.
(5) Procedura prevăzută la alin. (4) se va desfăşura o singură dată, în termen de 10 zile de la împlinirea termenului de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2). La expirarea celor 10 zile, vânzătorul va comunica primăriei numele preemptorului.
(6) În termen de 3 zile lucrătoare de la comunicarea prevăzută la alin. (2), (3) şi (5), primăria are obligaţia să transmită structurii centrale, respectiv structurilor teritoriale, după caz, datele de identificare a preemptorului ales, potenţial cumpărător, în vederea verificării îndeplinirii condiţiilor legale.
(7) Dacă, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), niciunul dintre titularii dreptului de preempţiune nu îşi manifestă intenţia de a cumpăra terenul, vânzarea terenului este liberă, cu respectarea dispoziţiilor prevăzute de prezenta lege şi de normele metodologice, urmând ca vânzătorul să înştiinţeze în scris primăria despre aceasta. Vânzarea liberă a terenului la un preţ mai mic decât cel cerut în oferta de vânzare prevăzută la art. 6 alin. (1) ori în condiţii mai avantajoase decât cele arătate în aceasta atrage nulitatea absolută.
(8) În cazul în care, în termenul de 30 de zile prevăzut la art. 6 alin. (2), respectiv în termenul de 10 zile prevăzut la art. 7 alin. (5), vânzătorul modifică datele înscrise în oferta de vânzare, acesta reia procedura de înregistrare a cererii prevăzute la art. 6, cu respectarea dispoziţiilor prezentei legi.

din punctul meu de vedere se poate face antecontract dar nu are rost.
antonia77, utilizator
antonia77 a scris:

in ceea ce priveste intrainarea terenurilor extravilane, prin vanzare, trebuie indeplinite procedurile prevazute de lege privind dreptul de preemptiune.

trebuie sa va adresati primariei din raza unde este situat terenul extravilan, si acolo se fac toate procedurile. va prezentati cu urmatoarele acte:
-carte de identitate
-actele de proprietate
-extras de carte funciara pentru informare valabil (are termen de valabilitate de 30 zile de la data eliberarii)
-certificat de atestare fiscala eliberat de primarie

acolo veti completa oferta de vanzare care se va adauga la dosarul cu actele mai sus mentionate. dupa termenul de 30 de zile in care cei cu drept de preemptiune isi exercita sau nu dreptul, la notarul public veti prezenta ca si vanzator urmatoarele acte:
- carte de identitate
- actele de proprietate
-certificat de casatorie
- certificat de atestare fiscala (inca unul ca trebuie sa fie valabil)
-avizul favorabil pentru vanzare (eliberat de minister, prin primarie dupa indeplinirea procedurilor privind exercitarea dreptului de preemptiune) in care se mentioneaza terenul care se vinde (cu toate datele de identificare de carte funciara), pretul, etc.

Inscrierea trebuie facuta inainte de depunerea actelor pt preemptiune si vanzare ulterior.

:ohyes: va rog sa precizati daca :"la data depunerii cererii de oferta trebuie depusa si documentatia cadastrala"??