Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pleci cu un minor din tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pleci cu un minor din tara?

Buna seara!
As vrea sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Am doi frati minori (14, respectiv 17 ani). Mama mea trebuie sa plece cu ei din tara si, din cate stiu, are nevoie de acordul tatalui, printr-o procura. Problema este ca tatal meu munceste in alta tara. Are acte in regula si as vrea sa stiu daca poate face o procura acolo si sa o trimita prin fax. Este valabila aceasta procura? Chiar daca e in alta limba decat romana?
Va multumesc!
Nu se numește procura ci declarație acord, dacă nu o poate face la consulat in limba româna sa cereti unui notar din România un model pt a merge cu el la un notar din tara unde se afla pt a face declarația. Atenție declarația trebuie apostilata sau supralegalizata depinde de tara, si trimisa in original in tara ca mai apoi sa fie tradusă si legalizata traducerea la notar in România . Numai așa poate mama sa iasă cu copii din tara.