Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore obligatorii la norma de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore obligatorii la norma de baza

Exista vreo prevedere care impune un nr. minim obligatoriu la norma de baza?
Particularizand: in cadrul unei institutii publice, care este nr. minim de ore pe care un angajat este obligat sa il aiba la norma de baza, in conditiile in care preia prin cumul o alta functie in cadrul aceleiasi institutii/sau i se intocmeste un alt contract de munca pe perioada determinata cu timp partial la aceeasi institutie, cate ore trebuie sa pastreze minim la norma de baza?
Nu exista asa ceva.
Durata timpului de munca este cea mentionata in c.i.m.