Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Control de gestiune
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Control de gestiune

Control de gestiune -rezolvare
O societate comercială doreşte să-şi fundamenteze bugetul pentru exerciţiul n. Se dau următoarele informaţii:
- Stocul iniţial de materii prime: 40 kg x 60 lei/kg. = 2.400 lei;
- Stocul iniţial de produse finite: 400 kg x 160 lei/kg = 64.000 lei;
- Pentru realizarea unui kilogram de produs finit se utilizează 1,3 kg de materie primă. Preţul de achiziţie al materiei prime este de 60 lei/kg. Plata materiei prime aprovizionate se face 60% în exerciţiul curent, 40% în exerciţiul următor;
- Stocul final de materie primă trebuie să fie de 20 kg;
- Pentru exerciţiul n firma preconizează că va vinde 6.000 kg produs finit. Preţul de vânzare practicat este de 200 lei/kg. Încasările de la clienţi se fac 70% în exerciţiul curent, 30% în exerciţiul următor;
- Stocul de produse finite de la sfârşitul exerciţiului trebuie să fie 200 kg.
Să se întocmească bugetul de vânzare, bugetul de producţie şi bugetul de aprovizionare pentru exerciţiul n.

roxyca, utilizator