Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum descarc gestiunea la vanzarea unui pui transat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum descarc gestiunea la vanzarea unui pui transat?

Firma cumpara pui,ii transeaza si ii vinde pe parti componente.
Am creat o gestiune de materii prime pt.pui si una de produse finite pt.componente(piept,pulpe,etc).
Pretul de intrare este de 7 lei/kg pui grill intreg.Cum stabilesc pretul de intrare pe fiecare componenta?
Ce inregistrari contabile se fac pt.obtinerea productiei si vanzarea sa?
cantarim fiecare componenta rezultata prin transare si apoi, in functie de calitate le corectam acele greutati cu indici. sa zicem pulpele 5, pieptul 4, aripioarele 3, si tot asa! inmultim greutatile cu indicii si apoi facem un total, total care reprezinta intregul. determinam cat reprezinta pulpele in intreg : (greutate x indice/ total)x 100... rezultatul ca si procent o aplicam la pretul de intrare al puiului si uite asa afla valoarea de inregistrare in gestiune a pulpelor! folosind acelasi procent, il aplicam la celelalte costuri comune:- salarii, utilitati, etc. treaba cu indicii de corectie daca nu exista deja pe undeva prin industria de profil, atunci trebuie sa ii stabilesti cu dibacie:). eu asa as face...dar probabil sunt deja metode folosite de societatile avicole.
Pretul pe fiecare componenta se stabileste oricum, adica fara un criteriu anume. Costurile reale se determina cu ajutorul contabiltatii de gestiune si diferentele se regleaza cu ajutorul contului 348.

Discutand ipotetic (nu cunosc proportiile unui pui) dintr-un pui de 1 kg obtinem:
piept = 400 g cu 20 lei/kg;
pulpe superioare = 250 g cu 15 lei/kg;
pulpe inferioare = 150 g cu 12 lei/kg;
anexe (cum se numesc nu stiu) = 150 g cu 5 lei/kg;
pierderi din prelucrare = 50 g cu 0 lei/kg.

Mentionez ca aceste preturi nu e obligatoriu sa concida cu cele din galantar si nu trebuie schimbate, atunci cand ultimele fluctueaza in functie de piata.

Productia realizata este: 0,400 x 20 + 0,250 x 15 + 0,150 x 5 + 0,50 x 0 = 12,5 lei.

Din datele furnizate de contabilitatea de gestiune cheltuielile pentru transarea 1 kg de pui sunt:
cheltuieli cu materiile prime = 7 lei;
cheltuieli cu salariile = 2 lei;
cheltuieli cu chiria = 1 leu;
cheltuieli administrative = 0,25 lei.
------------------------------------------------
cheltuieli totale = 10,25 lei

Se va inregistra:
345 = 711 cu 12,5 lei si
348 = 711 cu -2,25 lei.