avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum descarc gestiunea la vanzarea unui pui transat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum descarc gestiunea la vanzarea unui pui transat?

Firma cumpara pui,ii transeaza si ii vinde pe parti componente.
Am creat o gestiune de materii prime pt.pui si una de produse finite pt.componente(piept,pulpe,etc).
Pretul de intrare este de 7 lei/kg pui grill intreg.Cum stabilesc pretul de intrare pe fiecare componenta?
Ce inregistrari contabile se fac pt.obtinerea productiei si vanzarea sa?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:12, 1 Noiembrie 2013
cantarim fiecare componenta rezultata prin transare si apoi, in functie de calitate le corectam acele greutati cu indici. sa zicem pulpele 5, pieptul 4, aripioarele 3, si tot asa! inmultim greutatile cu indicii si apoi facem un total, total care reprezinta intregul. determinam cat reprezinta pulpele in intreg : (greutate x indice/ total)x 100... rezultatul ca si procent o aplicam la pretul de intrare al puiului si uite asa afla valoarea de inregistrare in gestiune a pulpelor! folosind acelasi procent, il aplicam la celelalte costuri comune:- salarii, utilitati, etc. treaba cu indicii de corectie daca nu exista deja pe undeva prin industria de profil, atunci trebuie sa ii stabilesti cu dibacie:). eu asa as face...dar probabil sunt deja metode folosite de societatile avicole.
Pretul pe fiecare componenta se stabileste oricum, adica fara un criteriu anume. Costurile reale se determina cu ajutorul contabiltatii de gestiune si diferentele se regleaza cu ajutorul contului 348.

Discutand ipotetic (nu cunosc proportiile unui pui) dintr-un pui de 1 kg obtinem:
piept = 400 g cu 20 lei/kg;
pulpe superioare = 250 g cu 15 lei/kg;
pulpe inferioare = 150 g cu 12 lei/kg;
anexe (cum se numesc nu stiu) = 150 g cu 5 lei/kg;
pierderi din prelucrare = 50 g cu 0 lei/kg.

Mentionez ca aceste preturi nu e obligatoriu sa concida cu cele din galantar si nu trebuie schimbate, atunci cand ultimele fluctueaza in functie de piata.

Productia realizata este: 0,400 x 20 + 0,250 x 15 + 0,150 x 5 + 0,50 x 0 = 12,5 lei.

Din datele furnizate de contabilitatea de gestiune cheltuielile pentru transarea 1 kg de pui sunt:
cheltuieli cu materiile prime = 7 lei;
cheltuieli cu salariile = 2 lei;
cheltuieli cu chiria = 1 leu;
cheltuieli administrative = 0,25 lei.
------------------------------------------------
cheltuieli totale = 10,25 lei

Se va inregistra:
345 = 711 cu 12,5 lei si
348 = 711 cu -2,25 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate la o ferma de crestere vaci cu lapte AlinaMihai13 AlinaMihai13 Buna ziua, Indraznesc sa va deranjez deoarece am remarcat ca aveti experienta practica in evidenta contabila la ferme. Am un control la o ferma de vaci ... (vezi toată discuția)
Cum inregistrez? kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O firma de distributie comercializeaza carbuni de gratar, la saci de 3 kg, pe care ii ia de la o firma din Prahova. Firma de distributie cumpara ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila plata arenda in bani si natura cu retinerea impozit la sursa Kolea41 Kolea41 buna seara , rog un exemplu de inregistrare contabila a operatiunilor ce deriva din plata arendei- in special in natura- cu stabilirea si retinerea impozitului ... (vezi toată discuția)