avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie copil

Buna,va rog frumos daca mi se retine din salar rata unui credit ,cum se calculeaza cei 85 % din venitul net ? Brutul e de 2500,..salar net 2089 din care se retine rata +tichetele masa...la final netul e de 1460.Cei 85% calculam la 2089 sau 1460?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:18, 17 Iunie 2014
In acest topic era vorba de venitul net utilizat la calcularea indemnizatiei pentru CCC.
tudorvaleriu a scris:

In acest topic era vorba de venitul net utilizat la calcularea indemnizatiei pentru CCC.


Asa cum am mentionat mai sus in primul post, mi se parea destul de evident ca 16% nu se poate aplica decat dupa ce sunt efectuate retinerile de la art. 57 din Codul fiscal (si deci de aceea nu le-am mai mentionat). Dar multumesc pentru atentionare.
Buna ziua
Sunt angajata la o firma si detin un pfa cu venit, fiind insarcinata in 36 sapt trebuie sa suspend activitatea de la PFA, si as dori sa stiu daca venitul din pfa+venitul din angajara constituie suma din care se va calcula 85% in vederea obtinerii indemnizatiei de crestere copil 2 ani? Sau se ia in calcul doar una dintre venituri?
Multumesc
MKaty a scris:

Buna ziua
Sunt angajata la o firma si detin un pfa cu venit, fiind insarcinata in 36 sapt trebuie sa suspend activitatea de la PFA, si as dori sa stiu daca venitul din pfa+venitul din angajara constituie suma din care se va calcula 85% in vederea obtinerii indemnizatiei de crestere copil 2 ani? Sau se ia in calcul doar una dintre venituri?
Multumesc


OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

Art. 2. -
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:....
.........
Art. 3. - (1) Veniturile din salarii, din activităţi independente şi din activităţi agricole prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 46, art. 55 alin. (1) şi (2) şi art. 71 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi reprezintă valoarea obţinută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzător fiecărei categorii de venit.


HG 52/2011:

Art. 21. - (1) La stabilirea bazei de calcul al indemnizaţiei pentru creşterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana îndreptăţită, obţinute în condiţiile art. 3 din ordonanţa de urgenţă, precum şi veniturile aferente perioadelor asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din ordonanţa de urgenţă.
(2) Cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului se calculează prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (1).
Ultima modificare: Marți, 17 Iunie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului iulianaorheanu iulianaorheanu daca se opteaza pentru 85% din venit pe o perioada de 2 ani,intrebarea mea este la venitul realizar se ia in calcul si bonurile valoirice(doar sunt ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie crestere copil emilianicolau emilianicolau Buna ziua, As vrea sa stiu daca la baza de calcul a indemnizatiei crestere copil se ia in calcul venitul net inainte de impozitare sau dupa impozitare. ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie Verita Verita Buna ziua, imi spuneti va rog la calculul pentru indemnizatie se iau in calcul si bonurile de masa? Salarile adunate fara bonuri de masa pe ultimele 12 luni ... (vezi toată discuția)