avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la pfa persoana cu handicap
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la pfa persoana cu handicap

Buna ziua!
Eu daca vreau sa deschid un magazin online si vreau sa vand niste produse mai platesc TVA-ul la stat ? avand vedere ca sunt persoana cu handicap si ei sunt scutiti de impozite din cate stiam.
Cum este mai bine sa fac PFA si platesc TVA-ul cat vreau eu ?decat deloc.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 18:21, 12 Iunie 2014
Aveti scutire de tva pentru livrari pana la plafon de 220.000 lei/an.

Cod fiscal: ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
Adica trebuie neaparat ca toate produsele sa fie livrate ?chiar daca sunt din Bucuresti si ma intalnesc cu aceea persoana si ii dau produsul respectiv in fata in fata.
E bine sa am chitanta si factura atunci cand o sa vand ?ca sa arat dovada ca nu am depasit acel plafon de 65.000 de euro pe an?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2014
cosmin311, utilizator
Pentru a fi scutit de asta trebuie sa am firma neaparat sau PFA ? se poate fara una din astea 2 ?
Multumesc!
cosmin311 a scris:

Pentru a fi scutit de asta trebuie sa am firma neaparat sau PFA ? se poate fara una din astea 2 ?
Multumesc!


Plafonul se refera persoana impozabilă, care poate fi PFA, societate, etc.

(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.
(2) În sensul prezentului titlu, activităţile economice cuprind activităţile producătorilor, comercianţilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activităţile extractive, agricole şi activităţile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obţinerii de venituri cu caracter de continuitate.
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
cosmin311 a scris:

Adica trebuie neaparat ca toate produsele sa fie livrate ?chiar daca sunt din Bucuresti si ma intalnesc cu aceea persoana si ii dau produsul respectiv in fata in fata.
E bine sa am chitanta si factura atunci cand o sa vand ?ca sa arat dovada ca nu am depasit acel plafon de 65.000 de euro pe an?
Multumesc!


Plafonul de TVA se urmareste cu ajutorul jurnalului pt. vanzari:

Norme art 152 cod fiscal: 62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfi factura cu tva sau fara? GabriellaS GabriellaS Buna ziua, Am un PFI infiintat pentru servicii de dirigentie de santier. Am facut un contract cu o primarie si urmeaza sa facturez pe baza contractului. Nu ... (vezi toată discuția)
Tva vera36 vera36 am o intreprindere individuala si nu stiu daca trebuie sa ma declar platitor de tva. am emis facturi in valoare de 300 000 si am incasat de 190 000 sunt sau ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva - declaratia 392b ikasve ikasve Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca pfa cu venituri din activitati independente, neplatitor de TVA, trebuie sa depuna decl 392B ? Sunt nedumerita pt ca ... (vezi toată discuția)