avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFI Factura cu TVA sau fara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFI Factura cu TVA sau fara?

Buna ziua,

Am un PFI infiintat pentru servicii de dirigentie de santier. Am facut un contract cu o primarie si urmeaza sa facturez pe baza contractului.
Nu stiu daca sa fac factura cu TVA sau fara?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:40, 21 Septembrie 2014
Buna ziua!
Daca sunteti platitor de tva, facturati cu tva (se evidentiaza separat), daca nu, fara tva (tva inclus).
Ultima modificare: Vineri, 19 Septembrie 2014
Elis Ismail, Contabil
Pai asta nu stiu: ca PFI pot fi sau nu platitor de TVA?
Depinde cum sunteti inregistrat la ANAF.
Daca aveti un certificat de inregistrare in scopuri de tva, atunci sunteti platitor de tva.
Ca sa fiti sigur intrati pe site-ul ministerului de finante si verificati. ([ link extern ] )
Ultima modificare: Vineri, 19 Septembrie 2014
Elis Ismail, Contabil
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am verificat pe site si :

" Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU "

Asta inseamna ca nu sunt inregistrata ca fiind platitor de tva si facturez cu tva inlcus.
GabriellaS a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am verificat pe site si :

" Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU "

Asta inseamna ca nu sunt inregistrata ca fiind platitor de tva si facturez cu tva inlcus.


Cum sa facturati cu TVA inclus daca nu sunteti inreg ca platitor de TVA? Facturati fara TVA. Oricum va trebui sa conduceti jurnale de vanzari respectiv cumparari si sa urmariti depasirea plafonului de 220.000 lei.

Cod fiscal:


ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Norme:

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la pfa persoana cu handicap cosmin311 cosmin311 Buna ziua! Eu daca vreau sa deschid un magazin online si vreau sa vand niste produse mai platesc TVA-ul la stat ? avand vedere ca sunt persoana cu handicap si ... (vezi toată discuția)
Tva vera36 vera36 am o intreprindere individuala si nu stiu daca trebuie sa ma declar platitor de tva. am emis facturi in valoare de 300 000 si am incasat de 190 000 sunt sau ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva - declaratia 392b ikasve ikasve Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca pfa cu venituri din activitati independente, neplatitor de TVA, trebuie sa depuna decl 392B ? Sunt nedumerita pt ca ... (vezi toată discuția)