Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFI Factura cu TVA sau fara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFI Factura cu TVA sau fara?

Buna ziua,

Am un PFI infiintat pentru servicii de dirigentie de santier. Am facut un contract cu o primarie si urmeaza sa facturez pe baza contractului.
Nu stiu daca sa fac factura cu TVA sau fara?

Multumesc!
Buna ziua!
Daca sunteti platitor de tva, facturati cu tva (se evidentiaza separat), daca nu, fara tva (tva inclus).
Elis Ismail, Contabil
Pai asta nu stiu: ca PFI pot fi sau nu platitor de TVA?
Depinde cum sunteti inregistrat la ANAF.
Daca aveti un certificat de inregistrare in scopuri de tva, atunci sunteti platitor de tva.
Ca sa fiti sigur intrati pe site-ul ministerului de finante si verificati. ([ link extern ] )
Elis Ismail, Contabil
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am verificat pe site si :

" Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU "

Asta inseamna ca nu sunt inregistrata ca fiind platitor de tva si facturez cu tva inlcus.
GabriellaS a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am verificat pe site si :

" Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): NU "

Asta inseamna ca nu sunt inregistrata ca fiind platitor de tva si facturez cu tva inlcus.

Cum sa facturati cu TVA inclus daca nu sunteti inreg ca platitor de TVA? Facturati fara TVA. Oricum va trebui sa conduceti jurnale de vanzari respectiv cumparari si sa urmariti depasirea plafonului de 220.000 lei.

Cod fiscal:

ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Norme:

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.