Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare voluntara - SC activitate suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare voluntara - SC activitate suspendata

Buna ziua. Am o SRL cu 4 asociati, am hotarat s-o dizolvam voluntar. In acest moment are activitatea suspendata, trebuie mai intai s-o repunem in functiune sau se procedeaza direct la dizolvare? Dupa radiere din Registrul Comertului ce alte formalitati mai sunt de indeplinit la alte autoritati?
Multumesc.
Doar pentru dizolvare, din punctul meu de vedere nu trebuie repusa in functiune societatea. Doar daca doriti sa mai faceti acte de comert inainte de dizolvare ar trebui activata.
In perioada suspendarii, o societatea nu mai obtine venituri din activitatea pentru care a fost autorizata, insa va putea inregistra insa cheltuieli, dar acestea vor putea fi apreciate ca fiind nedeductibile , pentru ca, codul fiscal prevede ca conditie fundamentala pentru ca o cheltuiala sa fie deductibila ca aceasta sa fie aferenta obtinerii de venituri.
Chiar si pe perioada suspendarii societatea exista ca si personalitate juridica si se poate manifesta, doar ca intr-un cadru limitat.
Etapa radierii la ONRC este ultima etapa.
contact - www.cursautorizat.ro
Development Training Consulting SRL, Consilier juridic