Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Judecata la CEDO indisponibilieaza bunul obiect al ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Judecata la CEDO indisponibilieaza bunul obiect al cererii nationale?

Sunt noua pe forum, nu va suparati pe mine daca am scapari
Dupa circa 7 ani am reusit sa obtin o hotarare definitiva si irevocabila in Romania, avand drept cauza o casa parinteasca ramasa in urma decesului parintelui.Cand am fost la executor mi-a spus :doamna va iau banii degeaba .Asa ca nu am mai platit si executorul.Au fost epuizate inclusiv caile extraordinare de atac.
Dupa cateva luni (mai putin de 6) am fost anuntata printr-o recomandare de catre cealalta parte cu care m-am judecat printr-o scrisoare venita recomandata ca s-a inaintat actiune la CEDO, si ca nu am voie sa vand casa.Era un cupon cu stampila CEDO,Strasburg portocaliu, insa nu era atasata cererea lui.
Prima intrebare ar fi :Cum pot afla daca cererea a fost acceptata, si mai ales de unde pot afla rezultatul?Se trimite tuturor partilor ceva?
Iar a doua intrebare:Am voie sa vand casa?
Unde pot afla?:help:
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.Pupici tuturor
Cealalta parte isi doreste mult casa daca vrea sa se asigure ca nu o vindeti intre timp.
La CEDO se va judeca cu Statul Roman,asa incat dumneavoastra nu este necesar sa vi se comunice actele de la dosar.
Faptul ca ati semnat de primire pentru acea scrisoare demonstreza ca ati avut cunostinta despre plangerea inaintata.
Dureaza mult pana cand cererea va fi luata in discutie,nu stiu daca vi s-ar oferi raspunsuri in ideea in care ati suna,sa zicem.
Daca ar exista un proces,si statul ar pierde,eu asa vad lucrurile:acea hotarare ar putea fi revizuita(intern),daca intre timp ati vandut casa,si data perfectarii vanzarii este ulterioara primirii respectivei scrisori,atunci cumparatorul de buna credinta este protejat prin lege.In acest caz dumneavoastra ar trebui sa-i restituiti pretul pe care l-a platit.
Multumesc pt. raspuns.Totusi, legal........am dreptul sa vand casa?Am o hotarare definitiva si irevocabila...
Bravos, utilizator
sunteti proprietar..
puteti face cu casa ce vreti!
Puteti vinde casa fara probleme. Indiferent de hotararea CEDO (daca va fi una), Dvs. nu veti fi obligata sa platiti nimic inpoi.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Da, in cazul in care este vorba de o procedura ce se desfasoara la CEDO nu aveti nicio problema cu privire la instainarea imobilului.
De asemenea, autoritatile romane nu va pot impiedica cu nimic in exercitarea prerogativelor dreptului de proprietate.
Nici partea reclamanta la CEDO nu are ce face.E mai mult o manevra de intimidare.
Potrivit legii, nu exista nicio ingradire de niciun fel.

avocat Claudiu Lascoschi