Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Unde solicit cazierul fiscal pentru deschidere PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Unde solicit cazierul fiscal pentru deschidere PFA?

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate, in legatura cu acest subiect: nu stiu sigur daca am sau nu cazier fiscal, deoarece o firma la care am fost administrator a intrat in insolventa si se afla in aceasta procedura.
Cum pot afla daca am cazier fiscal? Pot solicita personal cazierul fiscal? daca da, unde? Multumesc
Certificatul de cazier fiscal se eliberează la cerere de Administraţia Finanţelor Publice in raza careia persoana solicitanta isi are domiciliul.

Documente necesare:
- cerere tip, se distribuie gratuit - formularul 502 , (se depune personal sau prin reprezentant)
- actul de identitate (BI/CI) al titularului sau reprezentantului, după caz (original şi copie);
- procură autentică sau împuternicire avocaţială, în cazul în care cererea nu se depune personal, ci prin reprezentant;
- chitanţa în valoare de 20 lei, reprezentând plata taxei de eliberare a certificatului de cazier fiscal;