Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fuziunea prin absorbtie a firmelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fuziunea prin absorbtie a firmelor

In cazul fuziunii prin absorbtie ,la alocarea de parti sociale la societatea nou aparuta in urma fuziunii se utilizeaza numai calculul contabil in functie de aportul net sau se poate accepta ca aceasta alocare sa se faca si in baza intelegerii dintre actionarii tuturor societatilor care intra in fuziune si care stabilesc ca in firma noua numarul de parti sociale sa fie negociat in functie de alte criterii cum ar fi cota de piata,cifra de afaceri,numar de angajati.
In principiu, corect este ca valoarea partilor sociale sa se determine pe baza unei evaluari complexe a societatii (evaluarea intreprinderii).
De cele mai multe ori Valoarea contabila nu este relevanta.
Daca toti asociatii (100%) din toate societatile (100%) cad de acord asupra unor valori si acestea sunt sustenabile (cota de piata, cifra afaceri, perspectiva businessului, etc.) eu cred ca nu ar exista impedimente din partea unor terti interesati (creditori, banci, etc.)