Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Vanzare intracomunitara fara transport
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Vanzare intracomunitara fara transport

Buna ziua,

Firma din RO platitor de TVA, achizitioneaza de la furnizor german (cu cod TVA valabil) produse care sunt livrate direct in Italia, factura va fi emisa catre persoana fizica din Italia.
Firma din RO trebuie sa se inregistreze in Italia?
Dar in cazul in care va factura catre persoana fizica din Romania, va factura cu TVA roman, corect?
Va multumesc pentru ajutor!
Firma din RO trebuie sa se inreg in italia daca vinde electronic peste plafonul de tva de acolo.
Din cate inteleg, firma nemteasca vinde un produs catre o PF din italia. Firma din RO a dat doar...comanda?
Daca asa este, nemtii vor factura catre PF italiana ( sau romana) cu tva ul lor.
Deci Firma Germana emite factura direct catre PF Italia - ce treaba aveti dvs.? Vi se emite dvs. ceva?
Daca factura se emite catre PF Romania de catre firma din Germania, se va emite conform cod fiscal Germania.
Scuze pentru lipse de detalii. Furnizorul german emite factura catre firma din Ro, iar firma Ro factureaza catre persoana fizica din italia. Transport va fi pe ruta Germania-Italia.
Cum va emite firma din Ro factura catre persoana fizica din Italia?
Va multumesc din nou.
Pentru persoanele fizice se factureaza cu TVA. Taxarea inversa se aplica numai pentru firmele care au cod TVA valabil verificabil in VIES. Pentru restul firmelor in UE care nu au acest cod o sa facturati tot cu TVA.