Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Justificare pret ofertat
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Justificare pret ofertat

Cand se solicita clarificari cu privire la pretul ofertat in cazul unei achizitii publice : cand pretul ofertat este sub 85% fata de valoarea estimata (HG 925/2006) , sau 80% din valoarea estimata (OUG 34/2006)
Cititi acest articol:
[ link extern ] /
Buna ziua,
Conform OUG nr.34/2006 cu modificarile ulterioare
(1^1) O ofertă prezintă un preţ aparent neobişnuit de scăzut în raport cu ceea ce urmează a fi furnizat, executat sau prestat, atunci când preţul ofertat, fără T.V.A., reprezintă mai puţin de 80% din valoarea estimată a contractului respectiv.
In conditiile in care exista contradictie intre limitele stabilite de OUG 34/2006 si HG 925/2006 se aplica legea de rang superior, respectiv art. 202 alin 1^1 din OUG 34/2006. HG 925/2006 trebuie sa expliciteze sensul OUG nr. 34/2006 si nu sa aduge sau cu atat mai mult sa modifice prevederi ale ordonantaei. Comisia de evaluare este obligata sa ceara clarificari daca pretul ofertelor este mai mic de 80% din valoarea estimata.