Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie invaliditate (trecere din grad II in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie invaliditate (trecere din grad II in grad I)

Buna ziua,

In anul 2011 matusa mea avea 44 ani si a fost incadrata pentru pensie invaliditate grad II avand stagiul de cotizare 17 ani 11 luni 20 zile (tumoare pe creier).
In urma unor alte operatii (3 la numar), a ramas paralizata si nu se mai poate hrani (se hraneste prin gastrostom). Are grad de handicap grav, cu certificat fara revizuire.
La revizuirea dosarului medical pentru pensia de invaliditate din oct 2016 a fost trecuta, in baza tuturor documentelor prezentate, la grad I. La acest moment pensia pe care o avea era in valoare de 612 lei.
Am dus la Casa de Pensii Prahova documentele pentru revizuire dosar (trecerea de la grad I la grad II) si s-a facut calculatia: 389 lei (in luna nov primind pensia minima de 400 lei). Am crezut ca este o greseala si am depus o adresa la Casa de Pensii. Raspunsul l-am primit abia acum (dupa mai bine de 4 luni#-o) si ni se comunica ca dosarul este ok, calculatia facandu-se cu legislatia in vigoare.X-(
Cum se face acest calcul? (in 2011 avea un punctaj total de 21,91092 si un punctaj mediu anual de 0,62603 iar in 2016 un punctaj total de 12,54564 si un puntaj mediu anual de 0,43357)
Este posibila o asemenea scadere? Acesti 5 ani de pensie de invaliditate de grad II nu se pun nicaieri?
Multumesc mult.
Datele postate nu sunt in regula.
Postati:
Total stagiu de cotizare din fiecare decizie(gradul II si gradul I)..
Din ce se compune fiecare.
Punctajul mediu anual de pe un cupon cu pensie de invaliditate II
Punctajul mediu anual de pe un cupon cu pensie de invaliditate gradul I
Buna seara,
In prima decizie, cea pentru grad II, avem:
Stagiu total de cotizare realizat 17 ani 11 luni 20 zile
Stagiu potential acordat 17 ani 0 luni 10 zile
Puncte realizate 21.91092
Punctaj mediu anual 0.62603
Numarul de puncte realizate 21.91092 se compune din:
numar punte realizate in sistemul public - conditii normale de munca 10.20148
numar puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 1.25802
numar puncte aferente stagiului potential 9.36528
numar puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca 1.08614
In cea de-a doua decizie, cea pentru grad I, avem:
Stagiul total de cotizare realizat 17 ani 11 luni 20 zile
Stagiu potential acordat 0 ani 0 zluni 0 zile
Puncte realizate
Numar total puncte realizate 12.54564 indice de corectie 1.12
Punctaj mediu anual 0.43357 din care aferent indicelui de corectie 0.07512
Numar total puncte realizate 12.54564 din care
numar puncte realizate in sistemul public - conditii normale de munca 10.20148
numar puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 1.25802
numar puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca 1.08614
Sper ca datele pe care le-am scris sa fie concludente.
Daca mai aveti nevoie de alte informatii, va rog sa-mi comunicati.
Astept raspunsul dvs.

Multumesc.
Totul este in regula.
Pensia de invaliditate gradul II ati beneficiat de stagiu potential
0,62603 + 0,07512(indice de corectie0 = 0,70115
0,70115 x 871,7(2016) = 612 lei pensie

Pensia grad I
Aici nu ati mai beneficiat de stagiu potential
12,54564 : 35 = 0,35845
0,35845 + 0,07512 = 0,43357 X 871,7 = 378 lei pensie
De unde ati scos 389 nu stiu
Din acest motiv am spus ca ceva este in neregula.
Nu se legau cifrele intre ele.

Pensia de invaliditate gradul II va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 520 de lei.
Buna seara,
Suma de 389 lei am luat-o de pe decizie; așa este trecut.
Nu înțeleg de ce acești 5 ani de pensie grad II nu sunt luați in calcul din moment ce in perioada asta nu se putea cumula venitul salarial cu pensia. Cum ar mai fi putut sa facă anii necesari stagiului potențial? Apoi, legea spune ca perioada asimilata este considerată si perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate. Poate e ceva ce-mi scapă sau nu interpretez eu bine.
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Doar o parte din raspunsul CNPP:

La momentul schimbarii gradului de invaliditate eventualele
stagii de cotizare (perioade lucrate cu jumatate de norma- valabil in
cazul persoanelor beneficiare de pensie de invaliditate gradul III),
precum şi stagiile asimilate realizate după pensionare (perioada in
care persoana a beneficiat de pensie de invaliditate) nu se valorifica,
ci doar la momentul trecerii de la pensia de invaliditate la pensia
pentru limita de varsta.