Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte valabile in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte valabile in instanta

Am cumparat un loc de pamnt in anul 2004, si actele legale le-am facut in 2012 ( contract vanzare, intabulare etc.
In anul 2004 am facut un contract de vanzare cumparare de mana cu doi martori , autentificat de catre primarie cu stampila primariei si semnatura primarului de la ace3ea data.
Acuma ma judec in instanta cu o persoana care in 2006 mi-a ocupat o parte din pamant, si cu care nu m-am judecat doar in 2012 cand mi-am intabulat pamantul pe numele meu.Tot de atunci platesc si impozit.
Actul facut de mana poate fi considerat ca un precontract, este valabil daca e intocmit in prezenta a doi martori?
In 2012 ati perfectat actele pe suprafata pe care ati cumparat-o in 2004? Adica in 2004 v-ati inteles sa cumparati 3000 de mp (un exemplu) si in 2012 ati perfectat actele tot pe 3000 de mp?
DlGoe, utilizator
Orice inscris, sub semnatura privata sau autentic, poate fi o proba in instanta daca este pertinent, concludent si util cauzei.
Instanta este cea care apreciaza.
exact cati mp sunt specificati in actul din 2004, atatia sunt si intabulati in 2012.
Daca la acest noment aveti act de vanzare cumparare pe suprafata de teren pe care ati cumparat-o cu chitanta de mana in anul 2004 , de ce va mai puneti acum problema valabilitati actului incheiat sub semnatura privata in anul 2004?
Ati expus situatia prea lapidar pt. a ma putea pronunta in deplina cunostinta, dar la prima vedere v-as sfatui sa faceti o plangere penala impotriva celui ce va incalca proprietatea. Numai ca viata m-a invatat ca lucrurile nu sunt asa simple, cel ce v-a incalcat proprietatea ce zice, ,,pe ce se bazeaza" ?
DlGoe, utilizator